Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Bonawentura, biskup i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /REGION/Bombowy rok

Informacje z regionu

Bombowy rok

12 styczeń 2018 / Tekst

Aż 1242 sztuki amunicji z okresu I i II wojny światowej zabezpieczyli w ubiegłym roku opoczyńscy policjanci.

Bombowy rok
fot. KPP Opoczno

W ciągu całego 2017 roku Nieetatowa Grupa Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego opoczyńskiej komendy policji otrzymała łącznie 35 zgłoszeń o odnalezieniu niewybuchów, z czego potwierdzonych zostały 22 zgłoszenia. Łącznie opoczyńscy policjanci zabezpieczyli w tym czasie 1242 sztuki różnego rodzaju amunicji z okresu I i II wojny światowej. Najczęściej takie niebezpieczne pozostałości z czasów wojny znajdowane były przy okazji robót ziemnych prowadzonych przy drogach czy przy okazji budowy domów na prywatnych posesjach. Sporo niewybuchów kryją także okoliczne lasy.

Przy okazji tego podsumowania funkcjonariusze przypominają, co może być niewybuchem i jak należy się zachować w sytuacji jego odnalezienia.

Niewybuchem może być: zapalnik, pocisk, bomba lotnicza, naboje artyleryjskie i karabinowe, granaty, miny wszelkich typów oraz złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych.

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Dlatego zawsze należy zachować niezbędne środki ostrożności w sytuacji odnalezienia takiego ładunku. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu/niewypału, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci.

Policjanci podkreślają, że miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów/niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy.

Na podstawie: KPP Opoczno

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4