Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Magda Gliszczyńska, Wojtek Sałek
Patron dnia: 16 stycznia - święci Berard i Towarzysze
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /REGION/Branża ceramiczna (nie)strategiczna dla rozwoju Polski?

Informacje z regionu

Branża ceramiczna (nie)strategiczna dla rozwoju Polski?

22 luty 2018 / Tekst

W Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju nie ma umieszczonej branży ceramicznej. Zaniepokojony jest tym zarząd powiatu opoczyńskiego.

 

Branża ceramiczna (nie)strategiczna dla rozwoju Polski?
fot. pixabay.com

Starosta opoczyński Józef Róg skierował w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Starosta podkreśla, że Polska jest obecnie trzecim producentem płytek ceramicznych w Unii Europejskiej. W samym powiecie opoczyńskim produkcją tą zajmuje się niemal 10 firm. Branża ta aktywna jest także w powiecie koneckim i opoczyńskim. Starosta Józef Róg jest zaniepokojony, że w rządowym dokumencie, kreślącym strategię rozwoju do 2030 roku nie ma ani Opoczna ani przemysłu ceramicznego. Argumentuje, że branża ta jest źródłem znaczących wpływów dla powiatu opoczyńskiego, a co za tym idzie zwiększa jego możliwości inwestycyjne. Ponadto przyczynia się do spadku bezrobocia i poprawy sytuacji materialnej mieszkańców powiatu. "Z perspektywy gospodarza powiatu opoczyńskiego, Zarząd Powiatu pragnie podkreślić, iż obecność w naszych granicach administracyjnych firm z branży ceramicznej jest kluczowa i stanowi podstawę rozwoju całego Powiatu. W związku z powyższym, zwracamy się z uprzejmą prośbą o zapoznanie się z opracowaniem „Design, Technologia i inwestycje. Rynek płytek ceramicznych strategicznym sektorem polskiej gospodarki”. Jako przedstawiciele lokalnych władz bardzo liczymy na Pana poparcie propozycji zmian do projektu Rozporządzenia, którego efektem będzie uwzględnienie w nim sektora ceramicznego jako branży strategicznej naszego kraju" - czytamy w piśmie do premiera.

Pan Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,Zarząd Powiatu Opoczyńskiego - powiatu, który od lat jest zagłębiem produkcji płytek ceramicznych, pragnie zwrócić Pana uwagę na problemy tej branży. Wyrażamy zaniepokojenie brakiem Opoczna i przemysłu ceramicznego w Strategii odpowiedzialnego rozwoju z perspektywą do 2030 roku przyjętą przez Radę Ministrów. Obecnie trwają prace nad, ważnym dla tej branży, projektem Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorstwom na obszarach.Zarząd Powiatu w pełni wspiera inicjatywę przedstawicieli sektora rynku płytek ceramicznych, której przedmiotem jest uznanie branży ceramicznej za strategiczną dla rozwoju gospodarczego naszego kraju.

Najważniejszym czynnikiem prowadzącym do rozwoju każdego powiatu, gminy, czy miasta jest możliwość pozyskania i utrzymania inwestorów. Powstanie nowych inwestycji przekłada się bowiem bezpośrednio na zwiększenie wpływów do budżetu samorządów, z których można finansować zadania służące rozwojowi lokalnej społeczności. Warto podkreślić, iż rozwój gospodarczy przyczynia się także do wzrostu zatrudnienia oraz przekłada się na znaczne podwyższenie poziomu kapitału ludzkiego, w tym podniesienie statusu życia, wykształcenia czy umiejętności mieszkańców. Wiele firm pełni także aktywną rolę w rozwoju kulturalnym regionu, wspierając tradycje i zwiększając dostęp do ośrodków kultury i sztuki, niejednokrotnie umożliwiając realizację projektów, które nie odbyłyby się bez ich wsparcia.

Polska obecnie jest trzecim producentem płytek ceramicznych w UE z roczną produkcją ponad 103 mln m2 o wartości 525 mln euro. Oznacza to, że branża ceramiczna posiada ogromny potencjał, który nie tylko można, ale trzeba wspierać i rozwijać zarówno na szczeblu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Lokalizacja zakładów produkcyjnych firm z branży ceramicznej w niewielkich miastach sprawia, że są one głównym pracodawcą w regionie. Nowe inwestycje w tej branży to nie tylko szansa na zmniejszenie poziomu bezrobocia, ale również ze względu na specyfikę produkcji także gwarancja długoterminowej działalności. Powstanie każdej nowej fabryki wraz z kompletnym parkiem maszynowym zapewnia wieloletnią obecność przedsiębiorstwa na danym obszarze. Doskonałym przykładem jest właśnie nasz powiat opoczyński. Na naszym terenie zlokalizowane są takie zakłady ceramiczne, jak: „Ceramika Paradyż” Sp. z o. o., „Opoczno I „ Sp. z o. o. , „Caolin” Sp. z. o. o., „Nova Ceramica”, „Ceramika Iza”, „Alfa – Cer”, „Cer-Rol” Sp. z o. o., „Cer-Art.”, jak również firmy zlokalizowane w sąsiednim powiecie koneckim – „Ceramika Końskie” Sp. z o. o., „Ceramika Nowa Gala” S. A., „Ceramika Gres” S. A. , „Ceramika Color” Sp. z o. o. Firma „Ceramika Paradyż” swoje zakłady ma na terenie naszego Powiatu, ale też na terenie powiatu tomaszowskiego. Firmy te dają zatrudnienie naszym mieszkańcom, jak również dochody do budżetu państwa i dochody do budżetów samorządów.

Z perspektywy gospodarza powiatu opoczyńskiego, Zarząd Powiatu pragnie podkreślić, iż obecność w naszych granicach administracyjnych firm z branży ceramicznej jest kluczowa i stanowi podstawę rozwoju całego Powiatu.

W związku z powyższym, zwracamy się z uprzejmą prośbą o zapoznanie się z opracowaniem „Design, Technologia i inwestycje. Rynek płytek ceramicznych strategicznym sektorem polskiej gospodarki”. Jako przedstawiciele lokalnych władz bardzo liczymy na Pana poparcie propozycji zmian do projektu Rozporządzenia, którego efektem będzie uwzględnienie w nim sektora ceramicznego jako branży strategicznej naszego kraju.

Starosta Opoczyński

Józef Róg

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

"Gdy kiedyś znów zawołam cię"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 13 38
ONICO Warszawa 14 32
Jastrzębski Węgiel 14 31
Cerrad Czarni Radom 14 26
PGE Skra Bełchatów 14 24
Aluron Virtu Warta Zawiercie 13 21
GKS Katowice 14 18
Chemik Bydgoszcz 14 16
Trefl Gdańsk 13 15
Indykpol AZS Olsztyn 14 15
Asseco Resovia Rzeszów 13 14
Cuprum Lubin 14 11
MKS Będzin 14 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4