Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 23 sierpnia - św. Róża z Limy, dziewica
Radio Plus Radom /REGION/Co dalej z zadłużonymi szpitalami?

Informacje z regionu

Co dalej z zadłużonymi szpitalami?

13 grudzień 2016 / Tekst

Szpitale w Pionkach i Iłży być może będą restrukturyzowane. Wszystko zależy od Rady Powiatu i tego, czy przyjmie ona proponowane rozwiązania.

Co dalej z zadłużonymi szpitalami?
fot. pionki24.pl

Zarówno Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach, jak i Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Iłży przynoszą straty, których pokrycie jest obowiązkiem organu założycielskiego - w tym wypadku Starostwa Powiatowego.

Placówka w Pionkach boryka się z problemami finansowymi. Za rok obrotowy 2015 odnotowała straty w wysokości 217 tys zł. Powodem złej sytuacji placówki - zdaniem Aleksandra Gawlika - dyrektora szpitala - jest m.in niewystarczający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Straty za okres pierwszego półrocza 2016 roku obok szpitala w Pionkach odnotował również Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Iłży. - Staramy się przede wszystkim zwiększać dochody i zmniejszać koszty - mówi dyrektor szpitala w Iłży - Zbigniew Deja. 

Program restrukturyzacji ma pomóc w utrzymaniu szpitali oraz zmniejszeniu ich zadłużenia - mówi Mirosław Ślifirczyk - Starosta Radomski:

Programy restrukturyzacji zakończone zostaną 15 grudnia. Jeśli Rada Powiatu przyjmie zaproponowane rozwiązania - programy będą wdrażane. Pierwszym etapem restrukturyzacji lecznic będzie audyt, który pozwoli znaleźć rozwiązanie najbardziej korzystne:

Na problemy szpitali nakłada się reforma opieki zdrowotnej proponowana przez Ministerstwo Zdrowia. Rozstrzygnięcie programów restrukturyzacji musi zostać podporządkowane ogłoszeniu sieci szpitali, które włączone zostaną do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone ok. 85% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Jak mówi starosta, nie ma obaw o to, by dwa szpitale powiatu radomskiego nie zostały wpisane w sieć:

Decyzja o szpitalach zakwalifikowanych do PSZ ma zostać podjęta do kwietnia przyszłego roku.

Informacje o sytuacji szpitala Starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk przekazał podczas konferencji prasowej podsumowującej rok. O tym co cieszy, a co trapi starostę przeczytać można tutaj.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4