Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 25 sierpnia - św. Ludwik IX, król
Radio Plus Radom /REGION/Co z inwestycją w pionkowskim Pronicie?

Informacje z regionu

Co z inwestycją w pionkowskim Pronicie?

12 czerwiec 2019 / Tekst

W ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział duże inwestycje w zakłady w Pionkach. Resort obrony narodowej odpowiada, że dokumenty dotyczące szczegółów realizacji projektu mają charakter niejawny. Rąbka sprawy uchylił natomiast burmistrz Pionek.

Republica/pixabay.com
Republica/pixabay.com

Przypomnijmy, że w czasie spotkania z mieszkańcami Radomia w maju 2018 roku premier Mateusz Morawiecki poruszył tematy związane z bezpieczeństwem kraju. Szef rządu zapowiedział wówczas duże inwestycje w zakłady w Pionkach. Mówił o tym, że rząd zainwestuje co najmniej 250-300 mln z linię produkcyjną do produkcji nitrocelulozy.

Wydział Prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej lakonicznie odpowiedział na naszego maila w tej sprawie. - Przygotowanie inwestycji w zakładzie w Pionkach trwa. Dokumenty dotyczące szczegółów realizacji projektu mają charakter niejawny, stąd udzielenie bardziej wyczerpujących informacji nie jest możliwe - możemy przeczytać w wiadomości przesłanej naszej redakcji. Próbowaliśmy uzyskać więcej informacji - bezskutecznie.

Więcej informacji udzielił nam burmistrz Pionek Robert Kowalczyk. Jego zdaniem cały czas trwają rozmowy w sprawie utworzenie produkcji prochu w Pionkach. - Spotykamy się cały czas z przedstawicielami zakładu Mesko. Rozmawiamy na temat rozwoju firmy w Pionkach. Trzeba przeprowadzić proces zamiany działek. To duży projekt, który trzeba doprowadzić do końca. Polska powinna produkować własny proch - powiedział burmistrz Kowalczyk.

Zakłady Produkcji Specjalnej w Pionkach powstały w 2000 roku w procesie przekształceń Polskiego Przemysłu Obronnego. Założycielem spółki i jedynym udziałowcem była Agencja Rozwoju Przemysłu. Spółka była kontynuatorem produkcji wojskowej pionkowskich Zakładów Tworzyw Sztucznych "Pronit". W grudniu 2012 r. nastąpiło połączenie spółki Mesko z Zakładami Produkcji Specjalnej. Zamiejscowy Oddział w Pionkach zachował dotychczasowy profil produkcji. Podstawowym przedmiotem działalności oddziału jest produkcja amunicji czołgowej (120mm, 125mm) oraz prochów. Mesko dąży do modernizacji istniejącej instalacji do produkcji prochu czarnego w Oddziale w Pionkach, jak i również planuje uruchomienie produkcji prochów wielobazowych oraz jednobazowego modyfikowanego (SB&NGL).

Według wstępnych szacunków odbudowa potencjału do produkcji prochu w Pionkach zajmie od trzech do pięciu lat, a jej koszt sięgnie ok. 400 mln zł.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4