Na antenie: Moc Przebojów
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /REGION/Dotacje na piątkę z plusem

Informacje z regionu

Dotacje na piątkę z plusem

05 lipiec 2019 / Tekst

Opoczyńskie placówki kultury skutecznie zabiegały o środki zewnętrzne. Dotacje otrzymały zarówno biblioteka, jak i muzeum.

Dotacje na piątkę z plusem
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom

Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie uzyskała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016–2020”. Nazwa zadania: „Biblioteka na piątkę z plusem – podniesienie standardów działania zabytkowych obiektów kultury poprzez remont i doposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie”. Głównym celem zadnia jest podniesienie standardów biblioteki zgodnie z kryteriami Certyfikatu Biblioteka +, dzięki czemu placówka zostanie przekształcona w nowoczesne centrum dostępu do wiedzy i kultury. – Kwota dofinansowania wynosi 396.990 zł. Koszt całkowity inwestycji wyniesie 529.320 zł – wyjaśnia Jerzy Misiurski, dyrektor placówki.

Uzyskane środki pozwolą odrestaurować zabytkowe wnętrza popularnej Esterki oraz doposażyć instytucję w nowoczesny sprzęt. Projekt będzie realizowany w MBP w Opocznie od września 2019 do końca 2020 roku. Wymieniona zostanie cała sieć elektryczna, drzwi wewnętrzne, przeprowadzony zostanie również remont posadzek. Obiekt przystosowany będzie dla potrzeb osób niepełnosprawnych, utworzone zostaną funkcjonalne przestrzenie dla dzieci i młodzieży. Powstanie cicha czytelnia na pierwszym piętrze z ergonomicznymi meblami i szybkim łączem internetowym. Dodatkowo zwiększy się powierzchnia użytkowa budynku poprzez zaadaptowanie piwnic.

Wniosek MBP w Opocznie uzyskał ocenę merytoryczna 86,81 pkt. i znalazł się na dziesiątej pozycji wśród 182 ośrodków bibliotecznych ubiegających się o dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dofinansowania przyznano tylko 22 bibliotekom.

Z dofinansowania cieszy się też Muzeum Regionalne w Opocznie. Placówka pozyskała pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi na wymianę rynien i rur spustowych w zamku kazimierzowskim, który jest siedzibą muzeum. – Kwota dofinansowania wynosi 30 tys. zł i pochodzi z funduszu przeznaczonego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków województwa łódzkiego – mówi Adam Grabowski, dyrektor muzeum.

Uzyskane środki pozwolą na gruntowną wymianę zewnętrznej infrastruktury odprowadzającej wodę deszczową. Oprócz względów czysto praktycznych, pozwoli to również na poprawę ogólnego wyglądu budowli, a także na poprawę funkcjonowania tego miejsca wystawienniczego dostępnego dla turystów. Prace związane z modernizacją powinny zakończyć się jesienią 2019 roku. Warto dodać, że dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ubiegłym roku gruntowną modernizację przeszedł system ostrzegania przeciwpożarowego w Muzeum Regionalnym w Opocznie.

Niewielkie środki w budżecie gminy z myślą o przyszłych pracach w tych obiektach zabezpieczył też opoczyński urząd. Wszystko wskazuje na to, że nie przeprowadzi on kosztownej rewitalizacji budynków w oparciu o już pozyskane środki zewnętrzne. Po pierwsze dlatego, że była ona niedoszacowana, a co za tym idzie unijne wsparcie w znacznie mniejszej części niż wcześniej zakładano pokryłoby koszty związane z realizacją zadania, a po drugie wykonanie inwestycji w wyznaczonym terminie jest mało realne. Jego przekroczenie grozi z kolei zwrotem dotacji i finansowaniem inwestycji wyłącznie ze środków budżetowych. Stąd pomysł samorządu, by póki co wykonać dokumentacje termomodernizacji budynków muzeum oraz biblioteki i szukać jednocześnie środków zewnętrznych na realizacje tych zadań. – Będziemy poszukiwać pieniędzy, by o te dwa obiekty zabytkowe zadbać, by wykonać ich termomodernizacje – zapewnia Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4