Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /REGION/Drogi do Niepodległej

Informacje z regionu

Drogi do Niepodległej

05 listopad 2018 / Tekst

Pamiątkowe tablice, występy artystyczne, wystawy, zbiórka krwi, a także sztafeta wolności. Konecczanie i opocznianie świętować będą 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiamy program wydarzeń w regionie.

Drogi do Niepodległej
fot. archiwum

Końskie

W Końskich obchody 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczną się 9 listopada. Tego dnia o godzinie 13 w Szkole Podstawowej nr 1 odbędzie się uroczysta akademia „To Ojczyzna nasza”.

11 listopada uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.30 pod Pomnikiem Wdzięczności, gdzie złożone zostaną okolicznościowe wiązanki. Potem nastąpi przemarsz do kolegiaty św. Mikołaja. Tu o godzinie 12.15 odprawiona zostanie Msza święta w intencji ojczyzny. Po niej przewidziano program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów SP nr 1 „Do kraju tego...”.

W ramach koneckich obchodów 10 listopada PTTK w Końskich zaprasza na XXII Rajd Niepodległości. 14-kilometrowa trasa wiedzie z miejscowości Janów i dalej przez Wąsosz Ostre Górki, Wąsosz Nowiny, Skałki Piekło, Niebo do Stadnickiej Woli. Zbiórka uczestników rajdu w godzinach 9 – 9.30 przy biurze PTTK w Końskich (ul. Partyzantów 1). Podczas podsumowania imprezy odbędzie się wręczenie wyróżnień „Superpiechur Świętokrzyski 2018”.

Jeszcze w tym roku w ramach rocznicowych obchodów ukaże się w Końskich album „100 postaci na 100-lecie Niepodległej – poczet zasłużonych dla Ziemi Koneckiej”.

6 listopada Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości zaprasza na wernisaż fotografii upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości „Nasza droga do Niepodległej”. Początek wydarzenia w siedzibie KSWP o godzinie 17:45. W programie także wystąpienia historyków: Marka Jedynaka, Krzysztofa Woźniaka oraz Mariana Wikiery.

 

Radoszyce

Uroczyste obchody rozpocznie Msza święta odprawiona 11 listopada w kościele w Radoszycach o godzinie 10. Na godzinę 11 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem w radoszyckim parku. Nie zabraknie tu okolicznościowych przemówień i części artystycznej. W południe obchody przeniosą się pod pomnik w Zychach, gdzie w ramach uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości upamiętniony zostanie pobyt Hubala w tej miejscowości.

 

Stąporków

8 listopada o godz. 18.00 - koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej poprzedzony prelekcją pt. „Leśne ślady na drodze do niepodległości” leśniczego Eugeniusza Wierzbickiego w MGOKiS w Stąporkowie, wstęp wolny

11 listopada o godz. 11.30 - program artystyczny „A to Polska” przygotowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Stąporkowie (kościół Wniebowzięcia NMP w Stąporkowie),

12.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, po Mszy św - przemarsz pod pomnik Józefa Piłsudskiego i złożenie wiązanek (ok. 13.15)

13.45 - posadzenie Dębu Niepodległości potomka Dębu Bartek przy placu MGOKiS

14.00 - Program artystyczny w wykonaniu uczniów SP nr 2 oraz MGOKiS (sala kinowa)

W MGOKiS zostanie wyeksponowana wystawa prac malarskich nawiązujących do jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości II Pleneru Artystycznego „wSTĄP -art”.

 

Opoczno

10 listopada o godzinie 10 rozpocznie się akcja krwiodawstwa „100 krwiodawców na 100 lat odzyskania niepodległości” - Miejski Dom Kultury w Opocznie. To trzecia i ostatnia edycja akcji „100 na 100”. Po dwóch edycjach krew oddało 78 osób.

18:00 - spektakl „Drogi do Niepodległej” - Miejski Dom Kultury w Opocznie. „Drogi do Niepodległej” to sztuka teatralna przygotowana przez Miejski Dom Kultury w Opocznie. Spektakl jest inspirowany publikacjami Ośrodka KARTA.

11 listopada

9:00 Msza święta w kolegiacie św. Bartłomieja

10:00 Przemarsz na plac Zamkowy, uroczystości pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza

13:00 Odsłonięcie tablicy poświęconej legionistom spoczywającym na cmentarzu przy ulicy Granicznej

16:00 Koncert „Niebanalnie o Niepodległej” – Miejski Dom Kultury w Opocznie

Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza na wystawę czasową „Opoczyńskie drogi do Niepodległości”. Ekspozycję będzie można odwiedzać do końca stycznia 2019 r. godzinach pracy muzeum.

10 i 11 listopada Młodzieżowy Klub Sportowy Volley Żelazny Opoczno oraz biuro poselskie Roberta Telusa organizują siatkarskie turnieje. 10 listopada od godziny 9.30 rywalizować będą panowie w hali Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie. 11 listopada grać będą dziewczęta. Rywalizacja przeprowadzona zostanie w hali ZSP nr 1. Początek o godzinie 9.

 

Drzewica

Obchody rozpoczną się 7 listopada. Tego dnia w Regionalnym Centrum Kultury odbędzie się III Drzewicki Przegląd Twórczości Szkolnej „Niepodległa”. Na scenie zaprezentują się przedszkolaki z Drzewicy oraz uczniowie szkół podstawowych z Jelni, Krzczonowa, Brzustowca, Idzikowic, Domaszna, Radzic Dużych oraz Drzewicy.

10 listopada w Regionalnym Centrum Kultury odbędzie się koncert patriotyczny „Na skrzydłach wolności”. Utwory m.in. Grechuty i Okudżawy od godziny 17 prezentował będzie zespół Winyl Band.

11 listopada uroczyste obchody rozpocznie zbiórka przed remizą OSP w Drzewicy o godzinie 15.45. Następnie przemarsz do kościoła św. Łukasza w Drzewicy, gdzie o godzinie 16 odprawiona zostanie Msza święta. O godzinie 17 uczestnicy obchodów spotkają się przed pomnikiem na placu Wolności. W programie zasadzenie dębu niepodległości, okolicznościowe przemówienie burmistrza oraz składanie wiązanek.

W obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości włącza się także Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”. 9 listopada zaprasza na prelekcję „Ignacy Jan Paderewski - szermierz niepodległości - artysta, polityk, mąż stanu”, którą poprowadzi Daniel Artymowski, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie. Spotkanie odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy. Początek o godzinie 17.

10 listopada odbędzie się VI Drzewicka Sztafeta Wolności. DCW „Ofiarna dłoń” zaprasza do wzięcia w niej udziału dzieci, młodzież, seniorów oraz osoby z niepełnosprawnością. Spacer dla Niepodległej ulicami miasta rozpocznie się o godzinie 12. Start i meta przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy.

 

Sławno

11 listopada

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12 od odśpiewania hymnu w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Kolejnym punktem obchodów jest Msza święta odprawiona w kościele w Sławnie. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą pod pomniki Józefa Piłsudskiego. Około godziny 13 wciągnięta zostanie flaga na maszt. W programie obchodów także przemówienie wójta, apel pamięci i salwa honorowa, złożenie wiązanek pod pomnikiem oraz defilada Kompanii Honorowej 25. Batalionu Dowodzenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Ważnym punktem uroczystości będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Całość zakończą koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu zespołu Róża z Gawron oraz piknik.

 

Gmina Mniszków

9 listopada

10:30 Szkoła Podstawowa im. płk. Witolda Kucharskiego „Wichra” w Błogiem Rządowym. Powitanie gości, rozpoczęcie uroczystości.

10:50 „Polska jak gryka biała” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Błogiem Rządowym.

11:11 Odśpiewanie hymnu Polski. Przemarsz do kościoła w Błogiem.

11:45 Msza św. w intencji ojczyzny.

12:45 Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Wokalno - Instrumentalnego „Pedagodzy” z Bukowca nad Pilicą.

13:15 Pokaz kawaleryjskiego wyszkolenia i musztry konnej w wykonaniu 22. Pułku Ułanów Podkarpackich z Pionek i 24. Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego.

13:50 Piknik przy ognisku - grochówka.

 

Paradyż

11 listopada

9:00 Zbiórka na placu przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Paradyżu i przemarsz na cmentarz parafialny.

9.15 Składanie wiązanek przed pomnikiem poległych żołnierzy Oddziału Partyzanckiego AK „Błysk”.

9.30 Przemarsz pod pomnik „Ku czci odzyskania niepodległości w 1918 roku”. Okolicznościowe przemówienia

9.45 Apel pamięci oraz salwa honorowa. Składanie wiązanek.

10 Msza święta w kościele parafialnym w Paradyżu.

11 Część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Paradyżu (w kościele)

17.15 Wieczornica patriotyczna w budynku Szkoły Podstawowej w Paradyżu.

 

Poświętne

9 listopada

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej funkcjonariuszom Posterunku Policji Państwowej w Poświętnem - przod. Franciszek Derek, st. post. Stanisław Bąk oraz post. Franciszek Saar - zamordowanym w 1940 r. w Kalininie (Twer). Całość rozpocznie się o godz. 11 Mszą św. w bazylice MB Świętorodzinnej w Studziannie, po czym nastąpi odsłonięcie tablicy przy ul. św. Marka. Zwieńczeniem uroczystości będzie część artystyczna w budynku Szkoły Podstawowej w Poświętnem (ul. Szkolna 2a).

 

Żarnów

11 listopada

11:30 występ artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Żarnowie.

12:00 uroczysta Msza święta w kościele św. Mikołaja w Żarnowie za Ojczyznę oraz żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji zbrojnych walczących o niepodległość Polski

Po nabożeństwie przemarsz uczestników obchodów pod kapliczkę św. Rozalii na pl. 900-lecia w Żarnowie, na której znajdują się tablice upamiętniające wybitnych mieszkańców Ziemi Żarnowskiej walczących z okupantem hitlerowskim w czasie II wojny światowej, a potem na cmentarz parafialny (ul. 17 Stycznia) – pod kwaterę 25 pułku piechoty Armii Krajowej i grób gen. Kazimierza Załęskiego ps. „Bończa”. W miejscach pamięci – złożenie wieńców, zapalenie zniczy, a na cmentarzu parafialnym – dodatkowo hymn państwowy i przemówienia okolicznościowe.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4