Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Pochmurno

13°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 43%

Wiatr: 35.40 km/h

 • 26 Wrz 2018

  Bardzo pochmurno 13°C 1°C

 • 27 Wrz 2018

  Pochmurno 15°C 9°C

Radio Plus Radom /REGION/Dziesięć lat ze św. Franciszkiem z Asyżu

Informacje z regionu

Dziesięć lat ze św. Franciszkiem z Asyżu

08 czerwiec 2018 / Tekst

Dziesięć lat temu Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Mieście nad Pilicą obrał jako swoejgo patrona św. Franciszka z Asyżu.

Uroczystość jubileuszu rozpoczął przemarsz całej społeczności szkolnej wraz z rodzicami oraz zaproszonych gości do kościoła Braci Mniejszych. Tam sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Łowickiego Andrzeja Dziuby.

Po Mszy św. delegacje szkół ze sztandarami, zaproszeni goście oraz pozostali obecni przeszli w orszaku do szkoły na dalsze uroczystości.Na dziedzińcu rozpoczęła się druga część obchodów, wprowadzone zostały sztandary szkół: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Jurek, Zespołu Szkół Specjalnych z Grójca oraz sztandar naszej szkoły. Odśpiewano hymn państwowy, następnie przed tablicą upamiętniającą wydarzenie z dnia 03.06.2008 r. - nadanie imienia szkole, zostały złożone kwiaty, rozbrzmiał także hymn szkoły.

Jednym z elementów programu uroczystości był występ artystyczny młodzieży wraz z Zespołem Ludowym z Nowego Miasta nad Pilicą. Artyści wykonali pieśni franciszkańskie przygotowane specjalnie na tę okoliczność, zaprezentowali również swój repertuar.

Po prezentacji uczniów i zespołu głos zabrała gospodarz uroczystości Elżbieta Fałek - dyrektor ośrodka, która swoją wypowiedź odniosła do postaci patrona, rozważając jego przesłanie modlitewne. Głos zabrał również Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, który wspomniał pierwszą uroczystość nadania imienia szkole, podziękował dyrekcji, gronu pedagogicznemu i pracownikom ośrodka za pracę, za służbę dla dobra naszych podopiecznych. Następnie głos zabrali: Pani Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, Pan Marek Ścisłowski – Starosta Powiatu Grójeckiego oraz Pani Aurelia Michałowska -Mazowiecki Kurator Oświaty. Po przemówieniach w/w gości odczytano list Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej Agaty Kornhauser-Dudy oraz list Marszałka Sejmu, którzy podziękowali za zaproszenie, lecz ze względu na obowiązki, jakie pełnią, nie mogli przybyć na uroczystość.

Po części oficjalnej przyszła pora na upominki. Goście otrzymali drewniane pamiątki z wizerunkiem św. Franciszka z Asyżu wykonane przez młodzież pod opieką nauczyciela zawodu stolarz. W dalszej części uroczystości obejrzeć można było wystawę zdjęć „Minęło dziesięć lat”, ukazującą najważniejsze wydarzenia z tego okresu oraz wystawę prac z Międzyszkolnego konkursu „Co wiesz o św. Franciszku z Asyżu”. Na zakończenie obchodów wszyscy zaproszeni zostali na poczęstunek.

- Jubileusz był dniem ważnym i długo wyczekiwanym przez całą społeczność ośrodka. - Przez cały rok przygotowywaliśmy się do tego dnia. Uczniowie poznawali postać św. Franciszka z Asyżu. Na lekcjach wychowawczych, podczas wyjść do kościoła Ojców Kapucynów, na zajęciach w grupach wychowawczych, podczas różnych imprez, których myślą przewodnią była osoba naszego Patrona, cała społeczność szkolna przybliżała sobie historię jego życia. Odbyły się również konkursy literackie, recytatorskie i plastyczne pod hasłem „Co wiesz o św. Franciszku z Asyżu”. Wyjątkowy był również mecz o Puchar św. Franciszka pomiędzy nauczycielami i uczniami. Ponadto cała brać szkolna wykonywała różnorodne elementy dekoracyjne, by szkoła nasza zmieniła swój wygląd, przypominając o tej ważnej dla wszystkich postaci świętego. - mówi Ewa Borowska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Nowym Mieście nad Pilicą.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

13°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 43%

Wiatr: 35.40 km/h

 • 26 Wrz 2018

  13°C 1°C

 • 27 Wrz 2018

  15°C 9°C

ARTYSTA TYGODNIA

Midnight Lady

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21
BBTS Bielsko-Biała 30 19
Dafi Społem Kielce 30 15

POLECAMY

230x190 4