Na antenie: Transmisja Mszy św. z Katedry ONMP
Wojciech Sałek
Patron dnia: 14 grudnia - św. Jan od Krzyża, prezbiter i doktor Kościoła
Pochmurno

-1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 95%

Wiatr: 14.48 km/h

 • 14 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -2°C

 • 15 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -2°C

Radio Plus Radom /REGION/Dziesięć lat ze św. Franciszkiem z Asyżu

Informacje z regionu

Dziesięć lat ze św. Franciszkiem z Asyżu

08 czerwiec 2018 / Tekst

Dziesięć lat temu Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Mieście nad Pilicą obrał jako swoejgo patrona św. Franciszka z Asyżu.

Uroczystość jubileuszu rozpoczął przemarsz całej społeczności szkolnej wraz z rodzicami oraz zaproszonych gości do kościoła Braci Mniejszych. Tam sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Łowickiego Andrzeja Dziuby.

Po Mszy św. delegacje szkół ze sztandarami, zaproszeni goście oraz pozostali obecni przeszli w orszaku do szkoły na dalsze uroczystości.Na dziedzińcu rozpoczęła się druga część obchodów, wprowadzone zostały sztandary szkół: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Jurek, Zespołu Szkół Specjalnych z Grójca oraz sztandar naszej szkoły. Odśpiewano hymn państwowy, następnie przed tablicą upamiętniającą wydarzenie z dnia 03.06.2008 r. - nadanie imienia szkole, zostały złożone kwiaty, rozbrzmiał także hymn szkoły.

Jednym z elementów programu uroczystości był występ artystyczny młodzieży wraz z Zespołem Ludowym z Nowego Miasta nad Pilicą. Artyści wykonali pieśni franciszkańskie przygotowane specjalnie na tę okoliczność, zaprezentowali również swój repertuar.

Po prezentacji uczniów i zespołu głos zabrała gospodarz uroczystości Elżbieta Fałek - dyrektor ośrodka, która swoją wypowiedź odniosła do postaci patrona, rozważając jego przesłanie modlitewne. Głos zabrał również Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, który wspomniał pierwszą uroczystość nadania imienia szkole, podziękował dyrekcji, gronu pedagogicznemu i pracownikom ośrodka za pracę, za służbę dla dobra naszych podopiecznych. Następnie głos zabrali: Pani Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, Pan Marek Ścisłowski – Starosta Powiatu Grójeckiego oraz Pani Aurelia Michałowska -Mazowiecki Kurator Oświaty. Po przemówieniach w/w gości odczytano list Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej Agaty Kornhauser-Dudy oraz list Marszałka Sejmu, którzy podziękowali za zaproszenie, lecz ze względu na obowiązki, jakie pełnią, nie mogli przybyć na uroczystość.

Po części oficjalnej przyszła pora na upominki. Goście otrzymali drewniane pamiątki z wizerunkiem św. Franciszka z Asyżu wykonane przez młodzież pod opieką nauczyciela zawodu stolarz. W dalszej części uroczystości obejrzeć można było wystawę zdjęć „Minęło dziesięć lat”, ukazującą najważniejsze wydarzenia z tego okresu oraz wystawę prac z Międzyszkolnego konkursu „Co wiesz o św. Franciszku z Asyżu”. Na zakończenie obchodów wszyscy zaproszeni zostali na poczęstunek.

- Jubileusz był dniem ważnym i długo wyczekiwanym przez całą społeczność ośrodka. - Przez cały rok przygotowywaliśmy się do tego dnia. Uczniowie poznawali postać św. Franciszka z Asyżu. Na lekcjach wychowawczych, podczas wyjść do kościoła Ojców Kapucynów, na zajęciach w grupach wychowawczych, podczas różnych imprez, których myślą przewodnią była osoba naszego Patrona, cała społeczność szkolna przybliżała sobie historię jego życia. Odbyły się również konkursy literackie, recytatorskie i plastyczne pod hasłem „Co wiesz o św. Franciszku z Asyżu”. Wyjątkowy był również mecz o Puchar św. Franciszka pomiędzy nauczycielami i uczniami. Ponadto cała brać szkolna wykonywała różnorodne elementy dekoracyjne, by szkoła nasza zmieniła swój wygląd, przypominając o tej ważnej dla wszystkich postaci świętego. - mówi Ewa Borowska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Nowym Mieście nad Pilicą.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 95%

Wiatr: 14.48 km/h

 • 14 Gru 2018

  0°C -2°C

 • 15 Gru 2018

  0°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA