Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /REGION/Fundusze unijne na walkę z niską emisją

Informacje z regionu

Fundusze unijne na walkę z niską emisją

13 grudzień 2018 / Tekst

W województwie mazowieckim rusza kolejny nabór wniosków na dofinansowanie projektów zmieniających jakość powietrza. Wnioski będzie można składać już od 31 grudnia. Przyłączenia do sieci ciepłowniczej, wymiana starych kotłów, pieców oraz urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwa stałe, to główne założenia realizowanych inwestycji. Na konkurs przeznaczona jest kwota prawie 13 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

pixabay.com
pixabay.com

Niska emisja truje

W domowych piecach oraz lokalnych kotłowniach najczęściej palimy węglem o niskiej jakości albo śmieciami. Na szczęście problem niskiej emisji jest coraz częściej nagłaśniany, co sprawia, że społeczeństwo zaczyna zwraca uwagę na jakość powietrza w swoim miejscu zamieszkania. Szczyt klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach równie skutecznie pokazuje zagrożenia i konsekwencje w niedbaniu o środowisko.

Miliony na ekologiczne działania

Problem zanieczyszczenia dostrzegają również władze Mazowsza. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, po raz kolejny przeprowadzi konkurs w ramach Poddziałania 4.3.1 Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej, typ projektów: Ograniczenie „niskiej emisji”, wymiana urządzeń grzewczych.

W gospodarstwach domowych, w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz kotłowniach osiedlowych możliwa będzie wymiana starych kotłów, pieców i urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwa stałe. Unijne wsparcie będzie można otrzymać na zakup kotłów elektrycznych, olejowych i tych spalających biomasę (np. drewno, pellet) lub paliwa gazowe. Wymianę źródeł ciepła będzie można przeprowadzić również w budynkach użyteczności publicznej. Z dofinansowania wyłączona będzie możliwość instalacji pieców węglowych.

Dodatkowo w ramach inwestycji możliwe będzie:podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej lub chłodniczej;przeprowadzenie termomodernizacji budynku (zakres takich prac musi wynikać z audytu energetycznegooraz służyć poprawie oszczędności energii);budowa lub przebudowa instalacji wykorzystujących OZE w budynkach, w których następuje wymiana urządzenia grzewczego;przebudowa lub budowa infrastruktury technicznej, np. przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych, telekomunikacyjnych lub włókien światłowodowych na potrzeby projektu;wymiana lub montaż czujników tlenku węgla – czadu;prace inwestycyjne, instalacyjne, rozbiórkowe.

Ważne informacje dla beneficjentów

Realizowany projekt powinien uwzględniać wymogi wskazane w obowiązującej uchwale antysmogowej Sejmiku Województwa Mazowieckiego nr 162/17 z 24 października 2017 r. Do wniosku o dofinansowanie powinien zostać dołączony audyt energetyczny (obligatoryjny w przypadku, gdy elementem projektu jest termomodernizacja) lub świadectwo energetyczne. W przypadku projektów obejmujących wyłącznie wymianę urządzenia grzewczego dopuszczalne jest przedłożenie jedynie świadectwa energetycznego zawierającego informację o efekcie ekologicznym.

Dofinansowanie mogą uzyskać projekty planowane do realizacji na terenie gmin z obszaru województwa mazowieckiego, o liczbie mieszkańców do 300 tys. Beneficjenci powinni pamiętać, że dofinansowanie wymiany urządzeń grzewczych będzie możliwe pod warunkiem zapewnienia znacznej redukcji CO2 w odniesieniu do istniejących instalacji o co najmniej 30% w przypadku zmiany spalanego paliwa. Ze względu na to, że inwestycje w tym zakresie mają długotrwały charakter, powinny być zgodne z właściwymi przepisami unijnymi.

Dla kogo dofinansowanie?

O unijne dofinansowanie ubiegać się mogą jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną oraz spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i TBS-y.

Wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej w systemie MEWA 2.0. od 31 grudnia 2018 r. do 8 maja 2019 r. Pula pieniędzy na konkurs to 12 992 100,00 zł. Maksymalny poziom dofinansowania to 80%. Minimalna wartość dofinansowania projektu nie została określona, natomiast maksymalne wsparcie to 1,5 mln zł. Inwestycje mogą być realizowane w partnerstwie.

Pełna dokumentacja konkursowa dostępna na: https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/4-3-redukcja-emisji-zanieczyszczen-powietrza-poddzialanie-4-3-1-ograniczanie-zanieczyszczen-powietrza-i-rozwoj-mobilnosci-miejskiej-typ-projektow-ograniczenie-niskiej-emisji-wym/

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4