Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/Kąpiel w stertach śmieci

Informacje z regionu

Kąpiel w stertach śmieci

18 czerwiec 2019 / Tekst

Tylko zbiorniki wodne w Pionkach i Iłży w powiecie radomskim mają status kąpieliska. To miejsce, gdzie można kąpać się bezpiecznie, pod okiem ratowników. A jak jest w innych powiatach?

Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera/Radio Plus Radom

SANEPID

W sezonie letnim na terenie nadzorowanym przez radomski Sanepid kąpieliska będą funkcjonować tylko w Pionkach i Iłży. W przypadku Stawu Górnego w Pionkach sezon będzie trwał od 24 czerwca do 31 sierpnia, zaś zalewu nadzorowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Iłży od 1 lipca do 30 sierpnia.

- Kontrole przygotowania terenu wraz z infrastrukturą zostaną przeprowadzone przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego. Zostanie zwrócona uwaga na zaplecze sanitarne. Próbki wody do kontroli zostały pobrane w Pionkach 17 czerwca, a w przypadku Iłży stanie się to 25 czerwca - informuje Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiej stacji Sanepidu:

W powiecie kozienickim bezpiecznie można się kąpać nad zbiornikiem wodnym w Kozienicach, zaś okazjonalnie w Garbatce-Letnisku np. podczas festynu. W powiecie szydłowieckim status kąpieliska posiada akwen wodny w Szydłowcu. Okazjonalnie można się kapać w Chlewiskach i Jastrzębiu. Ten sam status ma również zalew w Toporni w Przysusze. Kąpieli będzie można też zażyć w Pilicy w Białobrzegach.

DOMANIÓW

Od wielu lat dyskutuje się o porządku w okolicach kąpielisk wodnych. Z tym bywa jednak różnie. Domaniów i Jagodno są tego najlepszym przykładem. Zalegają tam sterty śmieci:

Problem jest dosyć złożony – mówi wójt gminy Przytyk Dariusz Wołczyński, który ma plany związane z budową ścieżki rowerowej wzdłuż zbiornika wodnego w Jagodnie a nawet punktów gastronomicznych wraz z wydzieleniem miejsc parkingowych:

Z informacji Wód Polskich wynika, że za sprzątanie terenu przy zbiorniku Domaniów odpowiada Urząd Gminy Przytyk wspólnie z Okręgowym Polskim Związkiem Wędkarskim w Radomiu. - Chcemy w najbliższym tygodniu zorganizować spotkanie z udziałem OPZW w Radomiu i UG Przytyk, żeby omówić kwestie sprzątania i użyczenia gruntów wokół zbiornika Domaniów - mówi Urszula Tomoń, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie.

KONECKIE

W powiecie koneckim status kąpieliska ma tylko zalew w Sielpi. Miejsc zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli jest w naszym regionie nieco więcej m.in. zalew w Jedlni – Letnisko. Dodajmy, że status kąpieliska oznacza, że zgodnie z wymogami unijnymi takie miejsce ma lepszą bazę sanitarną, a ratownicy więcej sprzętu - w tym motorówkę.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4