Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /REGION/Gmina Wolanów z herbem, flagą i pieczęcią

Informacje z regionu

Gmina Wolanów z herbem, flagą i pieczęcią

06 luty 2018 / Tekst

Świętą Dorotę z Cezarei umieszczono w herbie gminy Wolanów w powiecie radomskim. Dzisiaj odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy, na której przyjęto atrybuty władzy samorządowej: herb, flagę i pieczęć.

Gmina Wolanów była jedną z ostatnich gmin powiatu radomskiego, które nie miały swojego herbu. We wtorek, 6 lutego - we wspomnienie św. Doroty - uchwałą Rady Gminy przyjęte zostały insygnia: flaga, herb, pieczęcie i baner. Herb gminy Wolanów przedstawia św. Dorotę z Cezarei. Z lewej strony u jej stóp znajduje się owalna tarcza, na której jest złoty młotek, a także skrzyżowane klucze. Znajdujący się na dole herbu owal może przypominać o miejskim charakterze osady. Natomiast wybór postaci św. Doroty jako godła herbu gminy Wolanów spowodowany jest tym, że 19 listopada 1773 r. dziedzic Wolanowa, Ignacy Jankowski hrabia Nowina, uzyskał przywilej królewski zezwalający mu na założenie na miejscu wsi Wola św. Doroty miasta o nazwie Święta Dorota właśnie. - Poszukiwania herbu były trudne, ponieważ nie było świadectw ikonograficznych, a Wolanów miastem był bardzo krótko - jedynie przez sto lat. - wyjaśnia dr Dariusz Kupisz z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej przybliżając genezę herbu:

Prace nad stworzeniem i nadaniem herbu gminie trwały dziewięć lat. Z ich zakończenia cieszy się Adam Gibała - wójt Gminy Wolanów:

 - Cieszę się, że na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat mieliśmy sposobności wspierać działania władz samorządowych w gminie Wolanów.- mówi Zbigniew Gołąbek - radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego:

- To piękna i ważna chwila dla historii nie tylko gminy Wolanów, ale całego powiatu radomskiego. - podkreśla Starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk:

Uroczystą sesję Rady Gminy poprzedziła Msza św. w miejscowym kościele. Homilię wygłosił ks. Arkadiusz Bieniek - proboszcz parafii w Wysokiej. - Każdy z nas powinien szanować, kochać i żyć dla ojczyzny. Ktoś powie, że to slogany. To nie slogany - to normalność. - podkreśla:

Uroczystość zakończył występ uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie, którzy przedstawili historię życia i męczeńskiej śmierci św. Doroty. Następnie odbył się koncert zespołu Wolanianki.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4