Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /REGION/Ile szpitale zapłacą za prąd?

Informacje z regionu

Ile szpitale zapłacą za prąd?

16 styczeń 2019 / Tekst

Tematem zainteresowała się sejmikowa Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej.

Ile szpitale zapłacą za prąd?
foto: J. Michniewicz za UM Woj. Mazowieckiego

Sprawa dotyczy także Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu , gdzie stawki za energię wzrosły o około 50 procent!

Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej Sejmiku Mazowsza rozmawiała o sytuacji finansowej podmiotów leczniczych, których organem prowadzącym lub właścicielem jest województwo mazowieckie. Szczególną uwagę radni zwrócili na wzrost cen prądu.  – Część podmiotów leczniczych miało umowy wieloletnie, co spowodowało, że w 2019 r. mają dotychczasową stawkę za energię elektryczną. W tych przypadkach podmioty lecznicze nie przewidują, co do zasady, wzrostu kosztów związanych z funkcjonowaniem, jeżeli chodzi o koszty zakupu energii – zaznaczyła dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji Monika Sokulska. W przypadku podmiotów, którym umowy kończyły się w 2018 r. i zostały zawarte nowe umowy z dostawcami, stawki wzrosły o kilkadziesiąt procent. Dla przykładu w:

  • Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Siedlcach – wzrost stawki za energię o około 60 proc.,
  • Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu – wzrost stawki za energię o około 50 proc.,
  • Mazowieckim Centrum Stomatologii w Warszawie – wzrost stawki za energię o około 63 proc.,
  • Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym – wzrost stawki o około 35 proc.

Są też szpitale, którym nie udało się rozstrzygnąć postępowań przetargowych m.in. z powodu braku ofert np. Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie.

Ceny prądu rozstrzygnie ustawa

Podmioty lecznicze czekają na decyzje dostawców w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona m.in. obniżkę akcyzy na prąd z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, obniżkę opłaty przejściowej oraz „zamraża” detaliczne ceny sprzedaży energii elektrycznej w 2019 r. na poziomie z 30 czerwca 2018 r.

Zgodnie z tą ustawą, umowy na dostawy energii elektrycznej w 2019 r., które zakładają wzrost cen w stosunku do poprzedniej umowy danego podmiotu, będą musiały być do 1 kwietnia br. skorygowane do poziomu z połowy 2018 r. Korekta cen dotyczyć będzie rachunków obejmujących okres od 1 stycznia 2019 r. Natomiast sprzedawcy energii elektrycznej, którzy w 2019 r. kupią ją na rynku drożej niż ustalona cena sprzedaży, dostaną zwrot utraconego przychodu z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który zarezerwowano 4 mld zł. Pieniądze te pochodzić będą w 80 proc. ze sprzedaży w 2019 r. przez rząd dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4