Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 26 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Częstochowska
Radio Plus Radom /REGION/Jak przedłużyć atmosferę wigilijnej nocy?

Informacje z regionu

Jak przedłużyć atmosferę wigilijnej nocy?

22 grudzień 2017 / Tekst

Jak przeżyć święta zgodnie z tradycją? Czy karpie zawsze były u nas popularne? Jak przygotować pyszną zupę grzybową? Czy nie ucieka nam prawdziwy duch świat? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszym numerze pisma Samorządu Województwa Mazowieckiego „Z serca Polski”.

Niech dopełni się magia świat…

Kultywowanie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem stało się nieodłącznym elementem obrzędowości związanej z tym wyjątkowym czasem. Niech dawne zwyczaje ożyją na nowo. O tym, jak jest ich wiele, świadczy choćby ich różnorodność na Mazowszu. Jeśli ktoś nie zna 15 zasad tradycjonalisty, nie wie co to podłaźniczka, nie słyszał o byśkach czy nowym latku, to z pewnością zaciekawi go artykuł „Z siankiem i byśkami”.

Biesiadowanie i smakowanie

Barszcz z uszkami, kompot z suszu, karp (koniecznie z polskiej hodowli), a może bardziej na słodko – makowiec, lukrowane i aromatyczne pierniczki – każdy z nas ma swoją ulubioną potrawę wigilijną. Dla przykładu, mieszkańcy Kurpi Zielonych, jako jedno z 12 obowiązkowych dań, jedzą zupę grzybową na zakwasie z kapusty. Jest znana w całej Polsce, ale ta jest wyjątkowa, charakterystyczna tylko dla Kurpi. Jeśli chcesz poznać przepis na ten specjał zapraszamy do lektury „Smaków z Mazowsza”.

Z przymrużeniem oka

O tym, czy w prezentowym szale zakupów nie ucieka nam prawdziwy wymiar Bożego Narodzenia dowiemy się z rozmowy pana Jurka z panem Zdzisławem w „Gdzie giną święta”.

Dodatkowo

Każdego, kto chciałby poznać tradycje adwentowe, świąteczne oraz karnawałowe regionu, obejrzeć piękne szopki z różnych krajów świata zapraszamy, m.in. do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie czy też Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4