Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica
Bardzo pochmurno

5°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 11.27 km/h

 • 21 Paź 2018

  Rain 10°C 4°C

 • 22 Paź 2018

  Opady 10°C 4°C

Radio Plus Radom /REGION/Jednomyślny Jedlińsk

Informacje z regionu

Jednomyślny Jedlińsk

12 styczeń 2018 / Tekst

Radni gminy Jedlińsk uchwalili dziś budżet, jednomyślnie.

 

Jednomyślny Jedlińsk
fot. Radio Plus Radom

Było wiele sporów, kontrowersji dotyczących projektu budżetu na 2018 rok, a szczególnie rozmiaru planowanych kredytów. Wynik głosowania był zatem wielką niewiadomą. Sesja rozpoczęła się o godz. 9 i podzielona była kilkoma przerwami. I to właśnie najdłuższa przerwa była kluczowa dla całych obrad. Spotkali się radni. Było głośno i burzliwie. Ale po przerwie była już tylko zgoda. Radna Aneta Żurowska zgłosiła wniosek o zmiany w projekcie uchwały budżetowej. - W projekcie budżetu na 2018 rok mieliśmy zaplanowane projekty budowy dróg z kredytu, a także budowę wodociągu, budowę stacji uzdatniania wody, remont przepompowni i stacji uzdatniania wody w Jedlińsku. Wszystkie te wnioski pochodziły z kredytów. Dzisiejszy mój wniosek dotyczył wprowadzenia zmian, żeby te zadania inwestycyjne pokryte były ze środków własnych, ponieważ jako radni nie wyraziliśmy zgody, aby projekty finansowane były z kredytu - mówiła radna.

Wszyscy radni poparli wniosek. Pod głosowanie poddany został więc projekt "współautorstwa" wójta i radnych. Wszyscy byli za.

Przewodniczący rady gminy Marcin Drewnowski

Radna Ewa Ofiara.

Radna Agata Nowakowska

Radna Danuta Kozłoska wierzy w dobrą współpracę wójta z wszystkimi radnymi. Odniosła się też do przyszłości drogi Piastów - Młyn, o której wójt Dziewierz wspominał w tej rozmowie.

Radny Łukasz Kurek

Mimo że radni zmienili projekt budżetu wójt Kamil Dziewierz zadowolony jest z jego przyjęcia i ostatecznego kształtu. - Przede wszystkim chciałbym podziękować radnym za to, że jednogłośnie przyjęli projekt budżetowy po zmianach na 2018 rok. Zawsze podkreślam, że ten budżet służyć ma naszemu społeczeństwu, naszym mieszkańcom, rozwojowi gminy Jedlińsk. Mam nadzieję, że podołamy zrealizować zadania w 2018 roku. Budżet ma w tym momencie zdecydowanie więcej inwestycji. Bardzo się cieszę i bardzo dziękuję radnym za to, że został przyjęty budżet na 2018 rok - powiedział wójt Dziewierz.

Sesji budżetowej przysłuchiwali się mieszkańcy. Co sądzą o budżecie?

O tym, co jedlińska zgoda zbuduje będziemy przekonywać się już wkrótce, w działaniu. Budżet zakłada m.in. budowę i rozbudowę stacji uzdatniania wody w Wierzchowinach, budowę sieci wodociągowej i rozdzielczej w Klwatach i Wsoli, budowę drogi Piastów - Poręby (projekt), budowę drogi w Jedlance i ul. Orkana w Wielogórze (projekt), przebudowę drogi w Klwatce Szlacheckiej (projekt), budowę drogi Bierwce - cmentarz, przebudowę drogi Wsola - Marcelów - Józefówek. Część zadań oświatowych to np. kontynuacja budowy sali gimnastycznej w Ludwikowie, zagospodarowanie terenu przy szkołach: w Bierwcach, Starych Zawadach i Wsoli. Będzie budowane też oświetlenie drogowe w gminie. Zagospodarowane zostaną centra wsi Wierzchowiny, Wielogóra, Płasków, Kamińsk, Klwatka Szlachecka. W Jankowicach powstanie plac zabaw oraz siłownia plenerowa, a w Gutowie miejsce rekreacji i wypoczynku.

Poprawka radnej Anety Żurowskiej wprowadziła nowe zadania: wykonanie wodociągu w Nartach - 25 tys. zł, dokumentacji projektowej na budowę drogi w Starych Zawadach - 20 tys. zł, projekt budowy drogi Wierzchowiny - Huta - 25 tys. zł, wykonanie dokumentacji na projekt kanalizacji Wsola - Wielogóra (II etap) - 90 tys. zł, budowa wodociągu w Kruszynie - 20 tys. zł, projekt budowy drogi w Bierwieckiej Woli - 10 tys. zł, wykonanie projektu budowy placu zabaw w Piasecznie - 10 tys. zł.  Zmiany dotyczyły też przeksięgowania wydatków bieżących na wykonanie inwestycji  i projektów. Wydatki te zmniejszone zostały o 560 tys. zł. Największe oszczędności to 150tys. zł z Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej, 110 tys. zł z zakupu usług i dlegacji Urzędu Gminy, 60 tys. zł z promocji, 50 tys. zł ze stołówek szkolnych czy 35 tys. zł z wydatków Rady Gminy. Za te pieniądze mają być wykonane zadania: kanalizacja Wsola - Wielogóra, sieć wodociągowa w Klwatach, Nartach, Kruszynie i Wsoli, odwodnienie stacji uzdatniania wody w Jedlińsku, przebudowa przepompowni ścieków w Jedlińsku, budowa dróg gminnych: Piastów - Poręby, w Jedlance, ul. Orkana w Wielogórze, w Klwatce Szlacheckiej, w Starych Zawadach, Wierzchowiny - Huta.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

5°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 11.27 km/h

 • 21 Paź 2018

  10°C 4°C

 • 22 Paź 2018

  10°C 4°C

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21

POLECAMY

230x190 4