Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /REGION/Jest decyzja sądu

Informacje z regionu

Jest decyzja sądu

17 maj 2019 / Tekst

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach umorzył postępowanie sądowe w sprawie skargi Powiatu Koneckiego na obwieszczenie Wojewody Świętokrzyskiego w sprawie ogłoszenia o rozwiązaniu z mocy prawa Rady Powiatu w Końskich. Oznacza to, że zaplanowane na 16 czerwca wybory dojdą do skutku.

Jest decyzja sądu
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom

17 maja 2019 r Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym umorzył postępowanie sądowe w sprawie skargi Powiatu Koneckiego na obwieszczenie Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 20 marca 2019 r. w sprawie ogłoszenia o rozwiązaniu z mocy prawa Rady Powiatu w Końskich. Decyzja sądu oznacza, że zaplanowane na 16 czerwca wybory dojdą do skutku. A do czasu ich rozstrzygnięcia i powołania nowego zarządu funkcje organów powiatu nadal pełnił będzie wyznaczony do tego przez premiera Grzegorz Piec.

W uzasadnieniu wyroku czytamy, że 23 kwietnia 2019 roku Grzegorz Piec jako pełniący funkcje organów powiatu „cofnął skargę Powiatu Koneckiego, jednocześnie składając oświadczenie o cofnięciu pełnomocnictwa radcy prawnemu prof. dr hab. Markowi Chmajowi do reprezentowania Powiatu Koneckiego”.

„Zgodnie z art. 60 p.p.s.a., skarżący może cofnąć skargę. Cofnięcie skargi wiąże Sąd. Jednakże Sąd uzna cofnięcie skargi za niedopuszczalne, jeżeli zmierza ono do obejścia prawa lub spowodowałoby utrzymanie w mocy aktu lub czynności dotkniętych wadą nieważności”.

A takich okoliczności WSA nie dopatrzył się, bo stwierdził: „… brak podstaw do stwierdzenia, że zaskarżone obwieszczenie informujące o rozwiązaniu z mocy prawa Rady Powiatu w Końskich zmierza do obejścia prawa lub spowodowałoby utrzymanie w mocy aktu lub czynności dotkniętych wadą nieważności.

W rozpoznawanej sprawie nie wystąpiły zatem okoliczności, które uzasadniałyby uznanie dokonanego przez osobę pełniącą funkcje organów Powiatu cofnięcia skargi za niedopuszczalne, wobec czego należało uznać powyższą czynność procesową za skuteczną. Zgodnie z art. 161 § 1 pkt 1 p.p.s.a. skuteczne cofnięcie skargi obliguje Sąd do umorzenia postępowania”.

Przedterminowe wybory do Rady Powiatu w Końskich mają się odbyć 16 czerwca. To konsekwencja obwieszczenia wojewody o rozwiązaniu rady z mocy prawa po tym jak rada powiatu w ustawowym terminie nie powołała zarządu w pełnym składzie. Zdaniem byłego starosty, zarząd został wybrany w terminie. Tyle tylko, że w składzie trzyosobowym, a nie czteroosobowym, jak zostało zapisane w statucie. W tej sprawie były zarząd złożył skargę do sądu. WSA w Kilcach jednak umorzył postępowanie. Oznacza to, że zaplanowane na 16 czerwca wybory dojdą do skutku.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4