Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 23 sierpnia - św. Róża z Limy, dziewica
Radio Plus Radom /REGION/Jest książka. Będzie współpraca

Informacje z regionu

Jest książka. Będzie współpraca

10 grudzień 2018 / Tekst

Ukazały się wspomnienia doktora Idaszewskiego. Ten mieszkaniec Jarocina, podobnie jak wielu innych jarocinian, w czasie drugiej wojny mieszkał w Opocznie. Czy wspólna historia zbliży obydwa miasta?

Jest książka. Będzie współpraca
fot. Muzeum Regionalne w Opocznie

Przeszło 3,5 tysiąca mieszkańców powiatu jarocińskiego wysiedlonych zostało w czasie II wojny światowej do Opoczna i okolicznych miejscowości. Na ziemię opoczyńską trafili dokładnie 9 grudnia 1939 roku. Tam, gdzie dotychczas mieszkali, Niemcy tworzyli Kraj Warty, wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, sekretarz miasta.

Wśród wysiedlonych był m.in. dr Leon Idaszewski. Zamieszkał on w kamienicy przy placu Kościuszki 20, gdzie kontynuował praktykę lekarską. Zaangażował się także w miejscową działalność konspiracyjną. W trakcie swojego okupacyjnego pobytu w Opocznie Idaszewski spisał pamiętnik, który obecnie jest skarbnicą informacji o życiu i ludziach w przedwojennym Jarocinie i wojennym Opocznie, wyjaśnia Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.

W obawie przed represjami ze strony Niemców, dr Idaszewski swoje wspomnienia spisywał w formie wierszowanej, by łatwiej móc je utrwalić w pamięci. Nocami uczył się tekstu na pamięć. Tuż przed swoim aresztowaniem i wywózką do obozu koncentracyjnego, wersję papierową ukrył w pobliskim ogrodzie. Leon Idaszewski przeżył pobyt na Majdanku i w Oświęcimiu. Po wojnie wrócił do rodzinnego Jarocina, gdzie w 1947 r. udało mu się z pamięci odtworzyć wspomnienia. Po 71 latach od tego czasu oraz po 62 latach od śmierci autora, staraniem Muzeum Regionalnego w Jarocinie wspomnienia ukazały się drukiem w formie książkowej.

Promocja wydawnictwa „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina” odbyła się w opoczyńskim muzeum. Towarzyszyła jej także projekcja blisko godzinnego filmu dokumentalnego „Podróż do miejsc nakazanych”. Film przedstawia wspomnienia żyjących jeszcze przesiedleńców i ich rodzin, którzy w ubiegłym roku odwiedzili Opoczno i miejsca, w których mieszkali podczas niemieckiej okupacji. Autorami dokumentu są członkowie Amatorskiego Klubu Filmowego „JAR” w Jarocinie przy współpracy opoczyńskiego muzeum. „Podróż do miejsc nakazanych” będzie można już wkrótce bezpłatnie zobaczyć w kinie Miejskiego Domu Kultury w Opocznie.

Promocję książki poprowadził dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski. Uczestniczyli w niej zastępca burmistrza Jarocina Robert Kaźmierczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Jarocinie Rajmund Banaszyński, radny Rady Miejskiej odpowiedzialny za kontakt z miastami partnerskimi Mariusz Kaźmierczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie Sebastian Pluta, wnuk przesiedlonego z Jarocina Jarosław Szych oraz Jacek Kranz – wnuk autora wspomnień dr. Leona Idaszewskiego. Nie zabrakło również przedstawiciela Amatorskiego Klubu Filmowego „JAR” w Jarocinie Wojciecha Pietrzaka. Ze strony Opoczna władze samorządowe reprezentowali: przewodniczący Rady Powiatu Józef Róg, sekretarz miasta Tomasz Łuczkowski oraz radni. Delegacje obydwóch miast ustaliły wspólnie rozpoczęcie procedury podpisania porozumień partnerskich. – Chcemy umowę o współpracy partnerskiej miast podpisać w przyszłym roku – wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, sekretarz miasta. – Zarówno my, jak i Jarocin mamy partnerskie miasta za granicą, teraz będziemy współpracować także między sobą, miastami w kraju – dodaje.

Książkę dr. Leona Idaszewskiego „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina” można nabyć w Muzeum Regionalnym w Opocznie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4