Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 sierpnia - bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Radio Plus Radom /REGION/Kiedy pieniądze z podziału Mazowsza?

Informacje z regionu

Kiedy pieniądze z podziału Mazowsza?

14 luty 2018 / Tekst

Dopiero od 2021 roku Mazowsze zacznie realnie odczuwać skutki podziału statystycznego województwa - poinformował marszałek Adam Struzik.

Od 1 stycznia obowiązuje podział statystyczny województwa mazowieckiego. Mazowsze dzieli się na dwa obszary - stołeczny, który obejmuje 10 powiatów: miasto stołeczne Warszawa, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, wołomiński, grodziski, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni (ok. 3 mln mieszkańców) oraz mazowiecki regionalny, który skupia pozostałą część województwa (2,4 mln mieszkańców).

Podział statystyczny sprawia, że regionalna część Mazowsza, jako osobna jednostka, będzie mogła starać się o dodatkowe środki unijne. Do tej pory w całym województwie mazowieckim wskaźniki były uśrednione, co utrudniało starania o pieniądze z Unii, ze względu na fakt, że Warszawa zawyżała statystyki.

Marszałek Adam Struzik mówi, że choć Mazowsze jest już podzielone statystycznie, to realnie zaczniemy to odczuwać dopiero za trzy lata.

- Mazowsze przez cały czas korzysta ze wsparcia unijnego, ale gdyby nie nowy podział statystyczny, nie mielibyśmy argumentów, żeby oczekiwać dodatkowych środków dla tej biedniejszej części województwa. Mówimy o perspektywie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027. To będzie właśnie taki moment. Dyskusja w tym roku, a decyzje w przyszłym, które przesądzą o tym, jakie pieniądze będą do dyspozycji od 2021 roku. Czas szybko płynie i jeśli teraz o to się nie postaramy, to później będzie za późno - mówi marszałek Adam Struzik.

Przypomnijmy, że część regionalna województwa mazowieckiego może liczyć na dodatkowe środki, jeśli uda się ją włączyć do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4