Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /REGION/Kongres KGW w Opocznie

Informacje z regionu

Kongres KGW w Opocznie

19 maj 2019 / Tekst

Gospodynie wiejskie z województwa łódzkiego przyjechały dzisiaj do Opoczna. Właśnie tu odbył się Wojewódzki Kongres KGW.

Kongres KGW w Opocznie
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom

Wojewódzki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich przeprowadzony został po raz pierwszy. Głównym jego organizatorem był Urząd Marszałkowski w Łodzi. – Kongres jest doskonałą okazja do kultywowania tradycji ludowej regionu – mówi Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Współorganizatorem wydarzenia był Powiat Opoczyński. Przybyłych na kongres gości przywitali starosta Marcin Baranowski i wicestarosta Maria Barbara Chomicz, oboje w tradycyjnych, ludowych strojach.

W kongresie wzięły udział przedstawicielki ponad 80 kół, łącznie blisko 490 osób. Uroczystość otworzyła msza święta odprawiona przez ks. Przemysława Wójcika. Po niej o uruchomionym w ubiegłym roku rządowym wsparciu dla kół mówiła Agnieszka Clarey, dyrektor Departament Promocji Funduszy Europejskich w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

KGW otrzymują wsparcie finansowe i osobowość prawną. I korzystają z tego bardzo dobrze. – To, że serce Polski bije na wsi, wiemy. Ale dzięki działalności KGW, bije jeszcze mocniej – mówiła w Opocznie Joanna Kopcińska, sekretarz stanu w kancelarii premiera, rzeczniczka rządu.

Z kolei poseł Robert Telus, podkreślał przywiązanie gospodyń wiejskich do tradycji i wartości.

Do Opoczna przyjechali także inni parlamentarzyści: Antoni Macierewicz i Witold Waszczykowski. Kongres przeprowadzony został w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie. Tu regionalnym jadłem częstowały uczestników uroczystości opoczyńskie gospodynie wiejskie.

Tych i innych przysmaków mogli spróbować uczestnicy kongresu, czyli przede wszystkim gospodynie z całego województwa łódzkiego.

Dopełnieniem kongresu były występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się Drzewiczanie i Mali Drzewiczanie. Uroczystość zakończył występ Krystyny Giżowskiej.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4