Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 18 marca - św. Edward, męczennik
Radio Plus Radom /REGION/Kto odwiedza Puszczę Kozienicką?

Informacje z regionu

Kto odwiedza Puszczę Kozienicką?

26 wrzesień 2017 / Tekst

Jaki jest statystyczny turysta odwiedzający Puszczę Kozienicką i jakie wymagania w stosunku do terenów leśnych mają odwiedzający? - odpowiedzi na te i wiele więcej pytań można było poznać dzięki trwającym rok innowacyjnym badaniom. We wtorek, 26 września w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach odbyła się konferencja podsumowująca badania.

Kto odwiedza Puszczę Kozienicką?
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Badania prowadzone były przez Universitat fur Bodenkultur w Wiedniu. Podczas rocznych obserwacji wykorzystywanych było równolegle sześć metod badawczych, m.ni automatyczny pomiar natężenia ruchu rekreacyjnego za pomocą czujników piezoelektrycznych. Dzięki nim każde przejście czy przejazd był rejestrowany przez cały rok 24 godziny na dobę. Pomiar automatyczny sprawdzany był poprzez badania kontrolne, a także ankiety. Trasy podejmowane przez turystów były także nagrywane na pomocą urządzeń z systemem GPS. Badania prowadzone były w czterech lokalizacjach: przy Królewskich Źródłach, przy zalewie w Siczkach, w rejonie szkółki Przejazd na Szlaku Królewskim oraz w okolicy Garbatki. Z prowadzonych badań wynikało, że dwie pierwsze lokalizacje są bardzo często odwiedzane przez turystów. Nie tylko z Radomia czy okolic Kozienic i Jedlni-Letnisko. Wśród odwiedzających Królewskie Źródła znaleźli się również turyści z Warszawy.

Szeroki zakres badań pozwolił ustalić m.in to, kto najczęściej wybiera się do lasu i w jakim celu. Okazuje się, że nie tylko odpoczynek czy ochota na grzybobranie powodują wizyty w lesie. - Są również nieco niekonwencjonalne sposoby spędzania czasu. - mówi dr Karolina Taczanowska z wiedeńskiego Uniwersytetu, która przedstawiła wyniki badań:

Badania wykazały, że lasy są miejscem coraz częściej odwiedzanym tak przez turystów, jak i miejscowych. Co za tym idzie rosną również oczekiwania co do przygotowania terenów leśnych, ich dostepności dla odwiedzających. - Czasem to łączenia ognia i wody, ale staramy się wychodzić na przeciw potrzebom. - mówi Anna Pikus z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych:

Badania pozwolą poprawić dostępność i przyjazność lasów, ale także dadzą możliwość bardziej owocnej współpracy z samorządami. - twierdzi Andrzej Matysiak - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

W Nadleśnictwie Kozienice w leśnictwie Jaśce otwarty został również węzeł turystyczny "Bartny Kąt". To punkt, który z jednej strony ma odciążyć - często przeciążone - Królewskie Źródła, z drugiej natomiast zachęcić do odwiedzin. - To miejsce poświęcone będzie wspaniałej tradycji Puszczy Kozienickiej - bartnictwu, ale również bardzo ciekawej postaci - ks. Józefa Gackiego - proboszcza z Jedlni. - mówi Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice - Tomasz Sot i zaprasza do odwiedzin:

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Josephine"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 22 56
ONICO Warszawa 22 51
Jastrzębski Węgiel 22 47
Cerrad Czarni Radom 22 39
PGE Skra Bełchatów 23 38
Aluron Virtu Warta Zawiercie 22 37
GKS Katowice 22 32
Asseco Resovia Rzeszów 22 32
Indykpol AZS Olsztyn 23 30
Trefl Gdańsk 22 27
Chemik Bydgoszcz 22 19
Cuprum Lubin 22 17
MKS Będzin 22 7
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4