Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: św. Ignacy Antiocheński, biskup i męczennik
Przejrzyście

14°C

Radom

Przejrzyście

Wilgotność: 88%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 17 Paź 2017

    Częściowe zachmurzenie 20°C 12°C

  • 18 Paź 2017

    Częściowe zachmurzenie 20°C 11°C

Radio Plus Radom /REGION/Leśnicy ostrzegają przed opryskami

Informacje z regionu

Leśnicy ostrzegają przed opryskami

18 maj 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

W Nadleśnictwach: Kozienice, Zwoleń i Daleszyce prowadzone są opryski przeciwko chrabąszczom. Jeśli pogoda pozwoli, działania prowadzone będą do końca tego tygodnia. Opryski nie są groźne dla ludzi, jednak warto w tym czasie ograniczyć leśne spacery.

Od kilkunastu lat w drzewostanach obserwowany jest wzrost populacji oraz nasilenie szkód wyrządzanych przez chrabąszcze. Za szkody odpowiedzialne są przede wszystkim larwy chrabąszczy, tzw. "pędraki", które żerują w glebie na korzeniach drzew, krzewów i roślinności runa. Szkodniki w okresie godowym powodują również zniszczenia młodych listków oraz pędów drzew i krzewów.

By zapobiec zniszczeniom na terenie trzech nadleśnictw prowadzone są opryski. Jak wyjaśniają leśnicy, środek stosowany do walki ze szkodnikami jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, a jego działanie skierowane jest na chrabąszcze. Warto jednak zrezygnować z wizyt w lesie w godzinach, w których prowadzone są działania: od świtu do godz. 9:00 oraz od godz. 18:00 do zmierzchu. Jeśli jednak przypadkiem zostaniemy opryskani, należy dokładnie umyć całe ciało. Opryski prowadzone są od poniedziałki, 15 maja i jeśli pogoda będzie sprzyjać, skończą się w weekend. Po zakończeniu działań obowiązywał będzie dwutygodniowy okres przejściowy. W czasie tych działań należy powstrzymać się od zbierania grzybów czy innych owoców runa leśnego.

Na terenie nadleśnictwa Kozienice obowiązuje zakaz wstępu w leśnictwach Adamów, Chinów, Cztery Kopce, Stanisławice, Kociołki i Augustów. W nadleśnictwie Zwoleń nie można wchodzić na teren lasów w Dąbrowie, Molendach i Słowicach. Na terenie nadleśnictwa Dobieszyn zakaz obowiązuje w leśnictwach Trzebień, Studzianki i Strzyżyna.

                               

Działania te są konieczne. Istnieje obawa, że jeśli nie przyniosą one oczekiwanego skutku, to za kilka lat chrabąszcz majowy może opanować całą Puszczę Kozienicką. - wyjaśnia Artur Mazur - zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice:

Koszt oprysków w trzech nadleśnictwach wynosi ponad 3 miliony złotych. W kwocie tej mieszczą się opłaty za specjalistyczny środek, sprzęt i wykonanie. - wyjaśnia Sylwia Nowak - specjalista służby leśnej ds. ochrony lasu:

Zabieg finansują Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych oraz oddział regionalny w Radomiu. Jeden samolot w ciągu lotu opryskuje 200 hektarów. W sumie opryski obejmą powierzchnię ponad 13 tysięcy hektarów. Pierwsze efekty działań będą znane po trzydziestu dniach. Akcja objęta jest również osłoną naukową. - dodaje Andrzej Matysiak - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

W tym roku, za zgodą ministra rolnictwa RDLP w Radomiu testuje Mospilan i jego wpływ na cieki wodne, zbiorniki i rzeki. - informuje Piotr Kacprzak zastępca dyrektora ds gospodarki leśnej dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

Teren oprysków jest odpowiednio oznakowany.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Gimme Hope Jo'anna

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
Indykpol AZS Olsztyn 3 9
Cuprum Lubin 3 8
ONICO Warszawa 3 7
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2 6
Asseco Resovia Rzeszów 3 6
Trefl Gdańsk 2 5
Espadon Szczecin 3 4
Jastrzębski Węgiel 1 3
GKS Katowice 2 3
Cerrad Czarni Radom 3 3
MKS Będzin 3 3
Łuczniczka Bydgoszcz 3 3
PGE Skra Bełchatów 1 0
BBTS Bielsko-Biała 2 0
Aluron Virtu Warta Zawiercie 2 0
Dafi Społem Kielce 3 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA