Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /REGION/Leśnicy ostrzegają przed opryskami

Informacje z regionu

Leśnicy ostrzegają przed opryskami

18 maj 2017 / Tekst

W Nadleśnictwach: Kozienice, Zwoleń i Daleszyce prowadzone są opryski przeciwko chrabąszczom. Jeśli pogoda pozwoli, działania prowadzone będą do końca tego tygodnia. Opryski nie są groźne dla ludzi, jednak warto w tym czasie ograniczyć leśne spacery.

Leśnicy ostrzegają przed opryskami
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Od kilkunastu lat w drzewostanach obserwowany jest wzrost populacji oraz nasilenie szkód wyrządzanych przez chrabąszcze. Za szkody odpowiedzialne są przede wszystkim larwy chrabąszczy, tzw. "pędraki", które żerują w glebie na korzeniach drzew, krzewów i roślinności runa. Szkodniki w okresie godowym powodują również zniszczenia młodych listków oraz pędów drzew i krzewów.

By zapobiec zniszczeniom na terenie trzech nadleśnictw prowadzone są opryski. Jak wyjaśniają leśnicy, środek stosowany do walki ze szkodnikami jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, a jego działanie skierowane jest na chrabąszcze. Warto jednak zrezygnować z wizyt w lesie w godzinach, w których prowadzone są działania: od świtu do godz. 9:00 oraz od godz. 18:00 do zmierzchu. Jeśli jednak przypadkiem zostaniemy opryskani, należy dokładnie umyć całe ciało. Opryski prowadzone są od poniedziałki, 15 maja i jeśli pogoda będzie sprzyjać, skończą się w weekend. Po zakończeniu działań obowiązywał będzie dwutygodniowy okres przejściowy. W czasie tych działań należy powstrzymać się od zbierania grzybów czy innych owoców runa leśnego.

Na terenie nadleśnictwa Kozienice obowiązuje zakaz wstępu w leśnictwach Adamów, Chinów, Cztery Kopce, Stanisławice, Kociołki i Augustów. W nadleśnictwie Zwoleń nie można wchodzić na teren lasów w Dąbrowie, Molendach i Słowicach. Na terenie nadleśnictwa Dobieszyn zakaz obowiązuje w leśnictwach Trzebień, Studzianki i Strzyżyna.

                               

Działania te są konieczne. Istnieje obawa, że jeśli nie przyniosą one oczekiwanego skutku, to za kilka lat chrabąszcz majowy może opanować całą Puszczę Kozienicką. - wyjaśnia Artur Mazur - zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice:

Koszt oprysków w trzech nadleśnictwach wynosi ponad 3 miliony złotych. W kwocie tej mieszczą się opłaty za specjalistyczny środek, sprzęt i wykonanie. - wyjaśnia Sylwia Nowak - specjalista służby leśnej ds. ochrony lasu:

Zabieg finansują Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych oraz oddział regionalny w Radomiu. Jeden samolot w ciągu lotu opryskuje 200 hektarów. W sumie opryski obejmą powierzchnię ponad 13 tysięcy hektarów. Pierwsze efekty działań będą znane po trzydziestu dniach. Akcja objęta jest również osłoną naukową. - dodaje Andrzej Matysiak - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

W tym roku, za zgodą ministra rolnictwa RDLP w Radomiu testuje Mospilan i jego wpływ na cieki wodne, zbiorniki i rzeki. - informuje Piotr Kacprzak zastępca dyrektora ds gospodarki leśnej dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

Teren oprysków jest odpowiednio oznakowany.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4