Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /REGION/Leśnicy walczą o cietrzewie

Informacje z regionu

Leśnicy walczą o cietrzewie

14 listopad 2018 / Tekst

 Leśnicy z nadleśnictwa Barycz walczą o cietrzewie - zagrożone wyginięciem ptaki nie rozmnażają się z powodu zmiany charakteru siedlisk, w których żyły.

Leśnicy walczą o cietrzewie
foto: nadleśnictwo Spychowo

Wpływ na masowe opuszczanie siedlisk przez ptaki mają zależności zachodzące w przyrodzie, zmiany klimatu, zmiany środowiska, zaniechanie użytkowania terenów otwartych – łąk, pastwisk czy zarastanie nieużytków. Zagrożone wyginięciem kuraki często padają też kąskiem drapieżników: lisów, kun, jenotów, dzików, a także jastrzębi i kruków.

Gatunek ten zanika. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 300 ptaków - mówi leśnik z nadleśnictwa Barycz Włodzimierz Falba:

W związku z tym leśnicy z nadleśnictwa Barycz podjęli działania na rzecz zatrzymania tego procesu. Nadleśnictwo Barycz znalazło się wśród 17 nadleśnictw z pięciu RDLP uczestniczących w krajowym projekcie „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce” finansowanym ze środków Lasów Państwowych, z tzw. Funduszu Leśnego - 32 mln złotych. Projekt będzie realizowany do 2022 roku:

Leśnicy będą podejmować wiele działań zmierzających do zapewnienia ptakom jak najlepszych warunków do bytowania. W 2017 i 2018 roku wykonano m.in. zabiegi odkrzaczania oraz wykaszania w ramach przygotowania miejsc do przyszłego wsiedlenia cietrzewi na terenie leśnictwa Korytków. Na kolejne lata realizacji projektu przewidziane są dalsze prace w zakresie kształtowania odpowiednich warunków siedliskowych. Nadleśnictwo Barycz zamierza także przeprowadzić badania liczebności ptaków krukowatych oraz szponiastych, jak również ewentualne odłowy i wywożenie tych drapieżników poza teren wsiedlenia. W ramach projektu przewiduje się ponadto wykonanie inwentaryzacji oraz redukcję liczebności ssaków drapieżnych. W dalszej kolejności zostaną przygotowane powierzchnie adaptacyjne oraz woliery do wsiedlenia ptaków.

Lasy Państwowe zajmują się już hodowlą skrajnie zagrożonego w naszym kraju głuszca (Wisła, Leżajsk) i zanikającej z krajobrazu polnego kuropatwy (Świebodzin). I trzeba przyznać, że rezultaty są obiecujące. Jednym z czynników ograniczających możliwości zdecydowanych działań z zakresu restytucji trzeciego narażonego na wyginięcie gatunku krajowych kuraków był dostęp do materiału wsiedleniowego. Cietrzewie w Polsce można było zdobyć z dwóch prywatnych hodowli – w tym z Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Ich liczba była jednak stosunkowo niewielka i trudna do przewidzenia z większym wyprzedzeniem, a cena oscylowała w granicach 2–2,5 tys. zł za osobnika. Stąd jednym z głównych zadań do zrealizowania stała się budowa ośrodka hodowli, z którego przychówek mógłby zaopatrywać nadleśnictwa.

Nadleśnictwo Barycz jest niezwykłe, bo w latach 50. i 60. był tu poligon wojskowy, stąd obecność terenów otwartych, które sprzyjały bytowaniu cietrzewi. Do tego znajdują się tu rozległe obszary podmokłe sprzyjające temu gatunkowi nad rzeką Drzewiczką.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Radomiu znajduje się 4 strefy ochrony cietrzewia.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4