Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 20 sierpnia - Samuel, prorok
Radio Plus Radom /REGION/Marszałek Adam Struzik wiceprezesem Związku Województw RP

Informacje z regionu

Marszałek Adam Struzik wiceprezesem Związku Województw RP

14 styczeń 2019 / Tekst

Podczas dzisiejszego posiedzenia plenarnego Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej wybrany został zarząd Związku.

Marszałek Adam Struzik wiceprezesem Związku Województw RP
za: Urząd Marszałkowski Mazowsza

– Serdecznie dziękuję za zaufania, którym mnie Państwo obdarzyli – powiedział po głosowaniu marszałek Adam Struzik – Jestem dumny, że wspólnie możemy służyć rozwojowi samorządności w Polsce. Rosnąca w siłę i wciąż zyskująca na znaczeniu w skali całego kraju samorządność dowodzi, jak wielki jest potencjał naszego społeczeństwa, które w sposób coraz bardziej aktywny i świadomy pragnie uczestniczyć w sprawowaniu władzy dotyczącej kwestii najważniejszych dla wspólnot lokalnych, w rozwiązywaniu najbardziej palących, ich zdaniem, problemów oraz wspierać rozwój małych ojczyzn.

Nowe otwarcie

Marszałek Adam Struzik podsumował także obrady Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP.

– Dziś odbyło się pierwsze po wyborach samorządowych posiedzenie Związku Województw RP, w którym uczestniczył komplet delegatów – 64 osoby. Sytuacja jest ciekawa w wymiarze politycznym, stąd wybór zarządu miał kluczowe znaczenie dla dalszego funkcjonowania związku. Trudno sobie wyobrazić jego funkcjonowanie, gdyby był pat. Udało się jednak dojść do konsensusu i w tej chwili mamy w zarządzie trzy osoby związane z PiS-em – w tym dwóch wiceprezesów, i czterech ze środowisk związanych z Koalicją Obywatelską i PSL-em – prezesa, jednego wiceprezesa i dwóch członków zarządu – podsumowuje marszałek Adam Struzik. – Mimo różnych trudności i emocji politycznych oceniam to posiedzenie jako dobrze rokujące na przyszłość. Trzeba pamiętać, że związek jest ważną instytucją i w wymiarze wewnątrzkrajowym, i międzynarodowym, bo ma silną reprezentację w Komitecie Regionów w Brukseli, a tam wkraczamy w decydującą fazę prac nad nową perspektywą finansową, co z punktu widzenia naszych samorządów jest bardzo ważne. Mam też nadzieję, że związek będzie w tym pluralistycznym składzie bronił takich zasad jak dobro wspólne, solidarność, pomocniczość.

W obradach samorząd województwa reprezentowali także przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, wiceprzewodniczący Tomasz Kucharski oraz członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Czym jest ZWRP?

Powołany w 2002 r. Związek Województw RP to dobrowolne stowarzyszenie wszystkich polskich województw samorządowych.

Podstawowym działaniem związku jest rozwój demokracji na szczeblu lokalnym i regionalnym oraz ochrona i rozwój samorządności w Polsce. Stowarzyszenie reprezentuje interesy województw na forum ogólnopaństwowym i międzynarodowym, podejmuje inicjatywy służące  decentralizacji uprawnień na rzecz samorządów, a także inicjuje i opiniuje projekty aktów prawnych dotyczących samorządu terytorialnego. Stowarzyszenie podejmuje również inicjatywy wpływające na rozwój społeczno-gospodarczy województw. Podejmuje współpracę międzynarodową na poziomie regionów, co służy wymianie doświadczeń i dobrych praktyk.

Jego najwyższą władzą jest Zgromadzenie Ogólne, złożone z 64 reprezentantów 16 województw – po 4 osoby z każdego województwa: marszałek, przewodniczący sejmiku oraz dwóch radnych. (za: Urząd Marszałkowski Mazowsza)

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4