Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /REGION/Marszałek Jarubas na ziemi koneckiej

Informacje z regionu

Marszałek Jarubas na ziemi koneckiej

28 lipiec 2016 / Tekst
Marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas odwiedził we wtorek powiat konecki. Wizytował m.in. Szpital Specjalistyczny Św. Łukasza w Końskich, Izbę Tradycji w Rudzie Malenieckiej, kościoły w Lipie i Rudzie Malenieckiej.
Marszałek Jarubas na ziemi koneckiej
fot. http://www.sejmik.kielce.pl

Szpital w Końskich jest dumą regionu. Cieszy się wysokimi miejscami w rankingach, znaczącymi tytułami, jest wiodącą placówką w zakresie gastrologii, chirurgii naczyniowej i urologii. Szpital ma ponad 500 łóżek. Pracuje w nim niemal 900 osób.

Drugim punktem wizyty Adama Jarubasa była oczyszczalnia ścieków w Kornicy. Jest to jedna z największych i najnowocześniejszych oczyszczalni w Polsce. Możliwe tu jest pozyskiwanie energii w postaci biogazu. Budowa instalacji kosztowała ponad 180 mln zł. Projekt dofinansowany był środkami unijnymi.

Marszałek Jarubas był również w miejscach ważnych dla historii i kultury ziemi koneckiej. Zobaczył jak funkcjonuje otwarta niemal dwa lata temu Izba Tradycji im. prof. Franciszka Staffa w Rudzie Malenieckiej. To miejsce szczególnie atrakcyjne dla dzieci i młodzieży. Można wiele dowiedzieć się o historii Rudy Malenieckiej. To tu w I poł. XX wieku prof. Franciszek Staff stworzył stację doświadczalną rybacką, w której prowadzono badania naukowe mające na celu wyhodowanie najlepszych odmian karpia. W izbie nie brakuje dlatego publikacji profesora, ale i eksponatów, starych dokumentów, fotografii. Znajduje się tam także pomnik karpia. Marszałek złożył również kwiaty pod tablicą upamiętniającą w Rudzie Malenieckiej obronę mostu na rzece Czarnej Koneckiej 6 marca 1939 roku. Kolejnym miejscem odwiedzonym przez Adama Jarubasa był Zabytkowy Zakład Hutniczy i Muzeum Techniki w Maleńcu. Unikalny jest zespół walcowni i gwoździarni.

Marszałek Adam Jarubas był także w zabytkowym modrzewiowym kościele z XVIII w. w Lipie i neoromańskiej kaplicy w Rudzie Malenieckiej.– To ciekawe miejsce z bardzo ciekawą historią. W 1121 roku powstał pierwszy kościół modrzewiowy, obecnie na tym miejscu stoi kościół z 1764 roku. Natomiast przed wprowadzeniem chrześcijaństwa czczono tutaj świętą lipę, o czym świadczą znaleziska archeologiczne – mówił starosta konecki Bogdan Soboń.

- Powiat konecki to niezwykły teren z licznymi pozostałościami minionych wieków. To jest ogromne bogactwo tego terytorium, warto tu przyjechać, pozwiedzać, odpocząć. Unikalny jest zwłaszcza Maleniec pokazujący tradycje przemysłu na tym terenie, kiedyś czołowe miejsce w Królestwie Polskim jeśli chodzi o przemysł metalurgiczny. Dobrze, że te tradycje są pielęgnowane, że szuka się nowych pomysłów na turystykę rodzinną, ale najważniejsze, że zachowano to miejsce w takim kształcie jak było kiedyś przed laty. Ziemia konecka to również wspaniała przyroda, z wysokim wskaźnikiem lesistości, z pewnością warto rekomendować to miejsce – mówił marszałek Adam Jarubas.

Marszałkowi towarzyszyli: członek zarządu województwa Agata Binkowska i starosta konecki Bogdan Soboń.

 

źródło: www.sejmik.kielce.pl/ Adam Jarubas (fb)

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4