Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /REGION/Mazowieckie pieniądze na kulturę i zdrowie

Informacje z regionu

Mazowieckie pieniądze na kulturę i zdrowie

24 styczeń 2017 / Tekst

Mazowieccy radni przekazali 5 mln zł z budżetu województwa dla instytucji kultury i szpitali. Wśród dotowanych placówek jest Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.

Mazowieckie pieniądze na kulturę i zdrowie
fot. mazovia.pl

Pieniądze te wykorzystane zostaną głównie na remonty i modernizacje, a także zakup specjalistycznego sprzętu. – To pierwsze oszczędności, które już z początkiem roku możemy przeznaczyć dla naszych szpitali i instytucji kultury. To dla nich dodatkowy zastrzyk finansowy, który mogą przeznaczyć na najpilniejsze potrzeby i remonty. Liczymy, że w ciągu roku pojawi się kilka, a może nawet kilkanaście tego rodzaju kroplówek finansowych – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Kultura otrzyma w sumie ponad 2,3 mln zł. Z tego milion trafi do Radomia. Za 225 tys. zł Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” wyposaży magazyny dzieł sztuki oraz zainwestuje w system do pomiaru wilgotności i temperatury w magazynach i salach wystawowych. 850 tys. zł otrzyma Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Budynek będzie dostosowany do wymogów przeciwpożarowych. Muzeum nabędzie też komunikator do monitorowania systemu sygnalizacji pożaru. – To niezwykle istotna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i naszych zbiorów. Główny budynek muzeum to bowiem obiekt historyczny, dawny „zespół popijarski”, w którym obecnie znajduje się 30 tys. eksponatów.  Cieszymy się, że tak szybko udało się znaleźć środki na przeprowadzenie tak ważnych z punktu widzenia kontynuacji naszej działalności prac remontowych – powiedział Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Dotację otrzyma także Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” na odrestaurowanie Pałacyku Karolin i utworzenie bazy edukacyjnej, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce na zakup obrazu Karola Malankiewicza – Scena Batalistyczna oraz opracowanie dokumentacji projektowej na budowę systemu detekcji pożaru w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle, a Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie na budowę jednostki pływającej „Szkuta Wiślana”. 

 2,7 mln zł. Tyle otrzymają zaś mazowieckie szpitala. Na liście nie ma jednak lecznic z Radomia. – Rok się dopiero rozpoczął, a już możemy przeznaczyć dodatkowe środki na remonty i zakup sprzętu dla naszych szpitali. Tym razem wsparcie trafi do siedmiu placówek znajdujących się w Warszawie, a także Pruszkowie, Zagórzu, Konstancinie-Jeziornie i Płocku. Dzięki niemu uda się przeprowadzić liczne modernizacje, a także przygotować dokumentację projektową pod nowe inwestycje. Wszystko z myślą o pacjentach. Chcemy, aby mogli być leczeni nie tylko przez znakomitych specjalistów, ale i w komfortowych warunkach – dodała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4