Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 25 sierpnia - św. Ludwik IX, król
Radio Plus Radom /REGION/Mazowsze przygotowane na ŚDM

Informacje z regionu

Mazowsze przygotowane na ŚDM

19 lipiec 2016 / Tekst
Koleje Mazowieckie uruchomią dodatkowo 19 pociągów w ramach Światowych Dni w Diecezjach. Szacuje sie, że podróżowac będzie nimi 19 tys. pielgrzymów.
foto: www.mazovia.pl
foto: www.mazovia.pl

Już za kilka dni rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży – jedno z najważniejszych wydarzeń w tym roku w Polsce. Wprawdzie centralne uroczystości organizowane są w Krakowie, ale pielgrzymi odwiedzą również Mazowsze w ramach tzw. Dni w Diecezjach.

Na tych, którzy zdecydują się przyjechać na Mazowsze, czekają liczne atrakcje. W ich lokalizowaniu niewątpliwie pomoże przygotowana specjalnie na ŚDM – aplikacja mobilna.

Na przyjazd pielgrzymów na Mazowsze gotowe są już Koleje Mazowieckie, z których oferty pielgrzymi będą mogli korzystać za darmo. Komunikacja za darmo W związku z rozpoczynającymi się Dniami w Diecezjach (20-25 lipca 2016 r.) uczestnicy (goście z zagranicy), wolontariusze, koordynatorzy wolontariuszy, organizatorzy będą mogli korzystać z nieodpłatnych przejazdów środkami warszawskiej komunikacji miejskiej w I i II strefie biletowej ZTM, pociągami Kolei Mazowieckich na terenie województwa mazowieckiego oraz pociągami Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Osoby te wyposażone są w odpowiednie identyfikatory ze specjalnym hologramem (wolontariusze parafialni mogą jeździć tylko KM i WKD).Ponadto od 15 lipca do 7 sierpnia wolontariusze, koordynatorzy i koordynatorzy wolontariuszy, organizatorzy, wolontariusze-opiekunowie grupy z Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko Praskiej, posiadający specjalne identyfikatory, mogą nieodpłatnie jeździć środkami warszawskiej komunikacji miejskiej w I i II strefie biletowej, pociągami uruchamianymi przez Koleje Mazowieckie na terenie województwa mazowieckiego oraz pociągami Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Oprócz bezpłatnych przejazdów po Mazowszu podczas Dni w Diecezjach, Koleje Mazowieckie uruchomią na zlecenie poszczególnych diecezji dodatkowo 19 pociągów dla zorganizowanych grup na Wydarzenia Centralne do Krakowa. Pociągi zatrzymają się w Krakowie Głównym i Podłężu. W sumie w obie strony pojedzie nimi około 19 tys. pielgrzymów.

Dla indywidualnych osób do dyspozycji jest pociąg „Dragon”, który od początku wakacji kursuje codziennie.Pomocna aplikacja. – Na pielgrzymów przybywających na Mazowsze czeka wiele udogodnień, od aplikacji mobilnej na telefony i inne urządzenia przez możliwość bezpłatnego odwiedzenia instytucji kultury podlegających samorządowi, zarówno w Warszawie, jak i na terenie całego Mazowsza, po usługi transportowe, które pielgrzymom zaproponują nasze Koleje Mazowieckie – opowiada wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Na przyjęcie pielgrzymów szykuje się nie tylko kolej, ale całe Mazowsze. Z myślą o pielgrzymach biorących udział w Światowych Dniach Młodzieży, którzy przyjadą na Mazowsze, została stworzona aplikacja mobilna. Można ją pobrać bezpłatnie przy pomocy kodu QR z bidonu oraz przewodników, które otrzymają zarejestrowani uczestnicy Dni w Diecezjach, a także bezpośrednio ze sklepów: Google Play, App Store i Windows Store oraz http://cms.playmazovia.mazovia.pl/GetApp.

– Z myślą o przebywających na Mazowszu pielgrzymach przygotowaliśmy wiele atrakcji turystycznych. Ciekawą ofertę przygotowały wszystkie nasze placówki kulturalne, które w tych dniach będzie można zwiedzać bezpłatnie. Chcemy, aby zwiedzając te najpiękniejsze zakątki Mazowsza, pielgrzymi poznali nasz region, naszą kulturę. Pomóc im w tym ma przygotowana specjalnie w tym celu aplikacja mobilna. Światowe Dni Młodzieży to także wielki sprawdzian dla naszej spółki Koleje Mazowieckie, która ma zapewnić pielgrzymom nie tylko bezpieczne poruszanie się po Mazowszu, ale także przejazd do Krakowa – podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

M.in. Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza pielgrzymów hasłem „Posmakuj Polski”. Już w najbliższą sobotę (23 lipca) goście będą mogli spróbować potraw kuchni polskiej przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń z subregionu radomskiego. Oberka nauczą tańczyć Zespoły Pieśni i Tańca Guzowianki oraz Wolanianki. Akompaniować będą lokalne kapele. Na terenie muzeum w tym dniu zorganizowane będą cztery sceny, na których zaprezentują się zespoły folklorystyczne oraz zespoły pieśni i tańca w strojach ludowych. Ponadto pielgrzymi otrzymają mapki w języku angielskim i foldery w pięciu wersjach językowych. Według szacunków organizatorów w wydarzeniu weźmie udział ok. 10 tysięcy osób.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4