Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 22 marca - św. Zachariasz, papież
Radio Plus Radom /REGION/Międzynarodowo o wsparciu unijnym po 2020 roku

Informacje z regionu

Międzynarodowo o wsparciu unijnym po 2020 roku

14 marzec 2018 / Tekst

Razem można więcej i skuteczniej. Taka myśl przyświecała międzynarodowemu spotkaniu w ministerstwie inwestycji i rozwoju o nowym podziale statystycznym w Unii Europejskiej.

 

Międzynarodowo o wsparciu unijnym po 2020 roku
fot. www.mazovia.pl

Od 1 stycznia na dwie jednostki statystyczne podzielone jest woj. mazowieckie. Podobna sytuacja ma miejsce także w Irlandii, na Węgrzech czy Litwie. Dziś o wyzwaniach w przyszłej unijnej perspektywie rozmawiali przedstawiciele regionów. Chodziło o wypracowanie wspólnej linii.

Przypomnijmy, że obecnie woj. mazowieckie to dla UE dwa obszary statystyczne: metropolitarny i pozostała część województwa. Wcześniejsze traktowanie Mazowsza jako całości pomijało ogromne zróżnicowanie regionu. Województwo jako całość rozwija się bowiem najszybciej w Polsce - 160% średniej krajowej pod względem PKB na mieszkańca w 2015 roku. Diametralnie inaczej jest np. w powiecie radomskim czy ostrołęckim. Dlatego w perspektywie unijnej po 2020 roku inaczej traktowany będzie region warszawski stołeczny (który obejmuje stolicę wraz z dziewięcioma sąsiadującymi powiatami: grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim i wołomińskim), a inaczej region mazowiecki regionalny (pozostała część województwa). W Irlandii z dwóch obszarów metropolitarnych powstały trzy. Na Węgrzech NUTS2 Central Hungary został podzielony na Budę i Pest, z kolei na Litwie wyodrębniony został Sostines Regionas z Wilnem.

Nowy podział wiąże się z wyznaczeniem nowej polityki władz jednostek administracyjnych wobec poszczególnych części. – Ponieważ dochód narodowy na głowę mieszkańca jest jednym z najważniejszych czynników przydziału środków europejskich, to istotne jest dla programowania po 2020 r., żeby we wszystkich tych krajach, w których dokonano nowego podziału statystycznego, odnieść teraz dane do wskaźnika produktu krajowego brutto na głowę mieszkańca, bo to zdecyduje, czy dany region zostanie zakwalifikowany jako region lepiej rozwinięty i uzyska mniejsze wsparcie z Unii Europejskiej, czy jako słabiej rozwinięty – wtedy to wsparcie będzie większe - zauważa marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. Koniecznością jest stworzenie dobrego regionalnego programu operacyjnego, uwzględniającego zróżnicowanie regionu. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że trzeba wyznaczyć różne cele dla poszczególnych jednostek, nie zapominając jednak, że tworzą jedno województwo czy inną całość administracyjną. Ważne, by konkretne inwestycje infrastrukturalne nie zawężały się jedynie do jednego obszaru.

Warto zauważyć, że obszar metropolitarny na Mazowszu został już wyodrębniony na potrzeby Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To Warszawski Obszar Funkcjonalny. Jest to jednak inny twór niż jednostka statystyczna. WOF tworzy Warszawa i 40 gmin, a statystyczny obszar metropolitarny obejmuje 70 gmin. Kwestią najbliższej przyszłości jest zdecydowanie czy Zintegrowane Inwestycje Terytorialne będą dotyczyć większego czy mniejszego obszaru.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Czas relaksu

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 23 59
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Cerrad Czarni Radom 24 42
Aluron Virtu Warta Zawiercie 23 40
PGE Skra Bełchatów 23 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 23 27
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 23 20
MKS Będzin 23 7
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4