Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 14 grudnia - św. Jan od Krzyża, prezbiter i doktor Kościoła
Pochmurno

-1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 97%

Wiatr: 12.87 km/h

 • 14 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -2°C

 • 15 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -2°C

Radio Plus Radom /REGION/Międzynarodowo o wsparciu unijnym po 2020 roku

Informacje z regionu

Międzynarodowo o wsparciu unijnym po 2020 roku

14 marzec 2018 / Tekst

Razem można więcej i skuteczniej. Taka myśl przyświecała międzynarodowemu spotkaniu w ministerstwie inwestycji i rozwoju o nowym podziale statystycznym w Unii Europejskiej.

 

Międzynarodowo o wsparciu unijnym po 2020 roku
fot. www.mazovia.pl

Od 1 stycznia na dwie jednostki statystyczne podzielone jest woj. mazowieckie. Podobna sytuacja ma miejsce także w Irlandii, na Węgrzech czy Litwie. Dziś o wyzwaniach w przyszłej unijnej perspektywie rozmawiali przedstawiciele regionów. Chodziło o wypracowanie wspólnej linii.

Przypomnijmy, że obecnie woj. mazowieckie to dla UE dwa obszary statystyczne: metropolitarny i pozostała część województwa. Wcześniejsze traktowanie Mazowsza jako całości pomijało ogromne zróżnicowanie regionu. Województwo jako całość rozwija się bowiem najszybciej w Polsce - 160% średniej krajowej pod względem PKB na mieszkańca w 2015 roku. Diametralnie inaczej jest np. w powiecie radomskim czy ostrołęckim. Dlatego w perspektywie unijnej po 2020 roku inaczej traktowany będzie region warszawski stołeczny (który obejmuje stolicę wraz z dziewięcioma sąsiadującymi powiatami: grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim i wołomińskim), a inaczej region mazowiecki regionalny (pozostała część województwa). W Irlandii z dwóch obszarów metropolitarnych powstały trzy. Na Węgrzech NUTS2 Central Hungary został podzielony na Budę i Pest, z kolei na Litwie wyodrębniony został Sostines Regionas z Wilnem.

Nowy podział wiąże się z wyznaczeniem nowej polityki władz jednostek administracyjnych wobec poszczególnych części. – Ponieważ dochód narodowy na głowę mieszkańca jest jednym z najważniejszych czynników przydziału środków europejskich, to istotne jest dla programowania po 2020 r., żeby we wszystkich tych krajach, w których dokonano nowego podziału statystycznego, odnieść teraz dane do wskaźnika produktu krajowego brutto na głowę mieszkańca, bo to zdecyduje, czy dany region zostanie zakwalifikowany jako region lepiej rozwinięty i uzyska mniejsze wsparcie z Unii Europejskiej, czy jako słabiej rozwinięty – wtedy to wsparcie będzie większe - zauważa marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. Koniecznością jest stworzenie dobrego regionalnego programu operacyjnego, uwzględniającego zróżnicowanie regionu. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że trzeba wyznaczyć różne cele dla poszczególnych jednostek, nie zapominając jednak, że tworzą jedno województwo czy inną całość administracyjną. Ważne, by konkretne inwestycje infrastrukturalne nie zawężały się jedynie do jednego obszaru.

Warto zauważyć, że obszar metropolitarny na Mazowszu został już wyodrębniony na potrzeby Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To Warszawski Obszar Funkcjonalny. Jest to jednak inny twór niż jednostka statystyczna. WOF tworzy Warszawa i 40 gmin, a statystyczny obszar metropolitarny obejmuje 70 gmin. Kwestią najbliższej przyszłości jest zdecydowanie czy Zintegrowane Inwestycje Terytorialne będą dotyczyć większego czy mniejszego obszaru.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 97%

Wiatr: 12.87 km/h

 • 14 Gru 2018

  0°C -2°C

 • 15 Gru 2018

  0°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA