Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/Minister Ardanowski promuje paprykowy patriotyzm

Informacje z regionu

Minister Ardanowski promuje paprykowy patriotyzm

10 lipiec 2019 / Tekst

Wybór polskiej papryki to uznanie jakości, ale też postawa patriotyczna. Przekonywał o tym w środę w Potworowie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister Ardanowski promuje paprykowy patriotyzm
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom

Minister wziął udział w inauguracji kampanii "Wszystkie smaki i kolory papryki, cukinii  i bakłażana". To program Zrzeszenia Producentów Papryki RP, realizowany dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Paweł Myziak, V-ce Prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił w "Dworze Polskim" w Potworowie aktualne programy wsparcia rolników. Chodzi przede wszystkim o program małej retencji, odbiór folii z gospodarstw, program wapnowania gleb czy usuwania azbestu. Minister rolnictwa mówił też o działaniach, mających skrócić dystans między producentem i konsumentem, co ma zwiększyć opłacalność rolnictwa. Zapowiedział również powołanie i istotę funkcjonowania Grupy Spożywczej.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił też znaczenie kultury wsi. W tym celu dwa miesiące temu utworzył Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Uczestników spotkania powitał wójt gminy Potworów Marek Klimek.

- To dzisiejsze spotkanie miało kilka celów. Jednym z zasadniczych jest ciągłe promowanie papryki na rynkach krajowych, ale i zagranicznych. Dziś w gospodarce rynkowej musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nawet najlepszy produkt trzeba ciągle promować i ciągle wzbogacać, ciągle podnosić jakość oraz dbać o nowe technologie, bo konkurencja na świecie jest duża. W tej chwili nasza papryka jest jedną z lepszych w Europie i to jest papryka z tego regionu, z czego jestem dumny - podsumował starosta przysuski Marian Niemirski.

- Dziś na pozycji wygranej i dyktującej warunki jest konsument i bardzo dobrze, ale żeby być atrakcyjnym producentem trzeba się zjednoczyć, trzeba się zrzeszać i właśnie to Zrzeszenie Producentów Papryki jest bardzo dobrym pomysłem i drogowskazem jak zrzeszać się, jak dogadywać, jak produkować warzywa, owoce tak, aby zwyciężać, aby odbiorca był zadowolony - powiedział po spotkaniu starosta radomski Waldemar Trelka.

Wójt gminy Odrzywół Marian Kmieciak duże nadzieje wiąże z programem małej retencji. Włodarz gminy ma już gotową dokumentację na taki zbiornik. 

- Bezpieczeństwo produkcji to jest pierwsza sprawa, a druga to pomoc w organizacji, w przetwórstwie. Dobrze byłoby, aby powstał tu zakład, w którym udział mieliby nasi rolnicy - to oczekiwania wójta Potworowa Marka Klimka.

Obecni byli też posłowie: Dariusz Bąk i Andrzej Kosztowniak.

 Dyrektor OT Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie Paweł Smoliński:

Witold Boguta, przewodniczący Funduszu Promocji Owoców i Warzyw:

 Spotkaniu towarzyszył "targ warzywny". Były wspomanie wcześniej papryki, cukinie i bakłażany. Stowarzyszenia kobiece zapraszały natomiast do degustacji potraw z papryki i nie tylko. Okazało się, że możliwości jest mnóstwo. Wszystko zależy od wyobraźni.

Podczas spotkania zaprezentował się zespół Przystalanki z kapelą z Dzielnej.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4