Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 27 maja - św. Augustyn z Canterbury, biskup
Radio Plus Radom /REGION/Nadzwyczajnie o szpitalu w Kozienicach

Informacje z regionu

Nadzwyczajnie o szpitalu w Kozienicach

29 styczeń 2019 / Tekst

Radni powiatu kozienickiego spotkają się jutro na nadzwyczajnej sesji w sprawie przyszłości szpitala w Kozienicach.

Nadzwyczajnie o szpitalu w Kozienicach
fot. http://www.szpitalkozienice.pl

Najpierw radni zapoznają się z aktualną sytuacją placówki. Dyrektor lecznicy przedstawi też kierunki działań na najbliższy miesiąc. Z pewnością nie zabraknie emocji podczas dyskusji, w której wezmą udział także pracownicy szpitala, wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu, związki zawodowe i rada społeczna szpitala. Zapaść mają również konkretne decyzje. Radni będą głosować w sprawie natychmiastowego sporządzenia aktualnego planu naprawczego szpitala, natychmiastowego przeglądu stanowisk niemedycznych, natychmiastowej realizacji aktualnych elementów planu naprawczego z 2017 rok, w sprawie sporządzenia wariantów planu naprawczego dla placówki. Kluczowe wydaje się słowo "natychmiastowe" w przypadku większości z uchwał. Utworzony ma zostać także zespół ds. reagowania i opracowania działań naprawczych w kozienickim szpitalu.

 Sesja rozpocznie się o godz. 15 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego przy ul. Kochanowskiego 28.

Przypomnijmy, że planami władz powiatu wobec lecznicy zaniepokojone są związki zawodowe w kozienickim szpitalu. Związkowcy zwrócili się w otwartym liście do mieszkańców ziemi kozienickiej o pomoc w ratowaniu szpitala. - Z wielkim niepokojem obserwujemy działania, jakie w chwili obecnej podejmują władze naszego powiatu, a które nieuchronnie zmierzają do oddania szpitala w ręce prywatnej spółki. W dniu 7 stycznia 2019 r. odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Powiatu Kozienickiego, na którym została zaprezentowana Grupa Nowy Szpital Holding S.A. W ramach proponowanych rozwiązań spółka ta ma wydzierżawić szpital na okres 30 lat i przejąć pełną kontrolę nad jego funkcjonowaniem. Z pieniędzy pozyskanych z dzierżawy powiat, jako organ założycielski, będzie mógł spłacać dług szpitala, ale jednocześnie utraci możliwość nadzoru nad tym co się będzie działo w szpitalu - czytamy w liście. 

Największy niepokój budzi możliwość zamknięcia nierentownych oddziałów i priorytet zysku nad dobrem mieszkańców. Sygnatariusze listu informują, że w strukturach szpitala pod nowym zarządem nie będzie już laboratorium i apteki. To nie koniec. - Z chwilą przejęcia szpitala przez spółkę likwidacji ulegnie: Dział Kadr i Płac, Dział Księgowości, Dział Zamówień Publicznych i Zaopatrzenia, Dział Rozliczeń i Sprzedaży Usług Medycznych, Służba Techniczna, Dział Informatyczny, Dział Higieny. Szpitale działające w ramach grupy mają bowiem wspólną obsługę kadrowo-płacową, wspólny system zamówień i zakupów, wspólny system informatyczny. Około 200 pracowników kozienickiego szpitala może z dnia na dzień stracić pracę. Taki stan rzeczy rodzi daleko idący niepokój wśród personelu szpitala, czyniąc jego sytuację niepewną i pozbawioną wszelkich perspektyw - piszą związkowcy. 

Na list odpowiedziały władze powiatu. W oświadczeniu czytamy, że "Zarząd Powiatu Kozienickiego w trosce o dobro pacjentów podejmuje rozmowy i działania mające na celu zapewnienie należytego bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu kozienickiego". Wśród możliwych rozwiązań pojawia się dzierżawa, czy przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego. Radni i zarząd odwiedzają też szpitale, które poradziły sobie z podobną trudną sytuacją finansową. - Oświadczamy, że wszelkie działania, jakie podejmujemy podyktowane są jedynie dobrem pacjentów kozienickiego szpitala. Decyzja o dalszym losie szpitala podjęta zostanie przez wszystkich Radnych Rady Powiatu Kozienickiego, dlatego też zależy nam na tym, by była ona przemyślana, rozsądna i odpowiedzialna - deklaruje zarząd powiatu.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4