Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 22 lutego - katedry świętego Piotra, Apostoła
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /REGION/Nasze cenne mokradła

Informacje z regionu

Nasze cenne mokradła

08 luty 2019 / Tekst

Zmorą lasów jest niedobór wody. Dlatego Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu prowadzi projekt tzw. małej retencji.

Nasze cenne mokradła
fot. Radio Plus Radom

- Woda jest czynnikiem niezwykle istotnym, który wpływa na zdrowie ekosystemu leśnego. Z roku na rok lasy są poddawane zjawisku suszy, co wpływa bardzo niekorzystnie na ich zdrowotność, prowadząc czasami nawet do rozpadu drzewostanów. My jako leśnicy próbujemy zapobiegać temu zjawisku - mówi Jacek Koba z Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Radomiu. - W sposób szczególny istotne są obszary o charakterze bagiennym, zalewowym, które są z jednej strony są prawdziwą oazą bioróżnorodności, a z drugiej strony wpływają na stabilizację wszystkich funkcji lasu. Lasy Państwowe od zawsze starały się wpływać na kształt stosunków wodnych na obszarach leśnych - dodaje. Służy temu choćby program małej retencji, realizowany w latach 2014 - 2020. - W ramach tego programu leśnicy próbują uzyskać przynajmniej częściową kontrolę nad kształtem stosunków wodnych. Chodzi o zatrzymanie wody w lesie, o jej retencjonowanie, czyli gromadzenie w pewnych miejscach - tłumaczy Jacek Koba.

Susza jest z jednej strony spowodowana warunkami pogodowymi, klimatycznymi, ale z drugiej - także działalnością człowieka. - Leśnicy już dawno od tego odeszli. W lasach nie wykonuje się prac melioracyjnych, a wręcz przeciwnie. Staramy się tę wodę gromadzić i zatrzymywać - mówi Jacek Koba. Wśród działań leśników należy wymienić tu choćby budowanie zbiorników wodnych, ale też zastawek na ciekach wodnych

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak cenne są mokradła, obszary bagienne. - Zawsze w tych miejscach w sposób szczególny koncentruje się życie biologiczne. Ta różnorodność gatunkowa jest z reguły większa niż na terenach sąsiednich. Na wielu takich obszarach funkcjonuje sieć rezerwatów przyrody, obszarów chronionych - mówi Jacek Koba.

W tego rodzaju siedliskach żyje nasza gatunkowa perełka - żółw błotny. Występuje na terenach rezerwatów: Okólny Ług i Borowiec w Nadleśnictwie Zwoleń.

2 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Mokradeł.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Raindrops Keep Fallin' On My Head

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 47
ONICO Warszawa 18 41
Jastrzębski Węgiel 18 40
Cerrad Czarni Radom 19 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 18 27
GKS Katowice 19 27
Asseco Resovia Rzeszów 18 23
Indykpol AZS Olsztyn 19 22
Trefl Gdańsk 16 20
Chemik Bydgoszcz 19 19
Cuprum Lubin 18 17
MKS Będzin 19 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4