Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /REGION/Nasze cenne mokradła

Informacje z regionu

Nasze cenne mokradła

08 luty 2019 / Tekst

Zmorą lasów jest niedobór wody. Dlatego Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu prowadzi projekt tzw. małej retencji.

Nasze cenne mokradła
fot. Radio Plus Radom

- Woda jest czynnikiem niezwykle istotnym, który wpływa na zdrowie ekosystemu leśnego. Z roku na rok lasy są poddawane zjawisku suszy, co wpływa bardzo niekorzystnie na ich zdrowotność, prowadząc czasami nawet do rozpadu drzewostanów. My jako leśnicy próbujemy zapobiegać temu zjawisku - mówi Jacek Koba z Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Radomiu. - W sposób szczególny istotne są obszary o charakterze bagiennym, zalewowym, które są z jednej strony są prawdziwą oazą bioróżnorodności, a z drugiej strony wpływają na stabilizację wszystkich funkcji lasu. Lasy Państwowe od zawsze starały się wpływać na kształt stosunków wodnych na obszarach leśnych - dodaje. Służy temu choćby program małej retencji, realizowany w latach 2014 - 2020. - W ramach tego programu leśnicy próbują uzyskać przynajmniej częściową kontrolę nad kształtem stosunków wodnych. Chodzi o zatrzymanie wody w lesie, o jej retencjonowanie, czyli gromadzenie w pewnych miejscach - tłumaczy Jacek Koba.

Susza jest z jednej strony spowodowana warunkami pogodowymi, klimatycznymi, ale z drugiej - także działalnością człowieka. - Leśnicy już dawno od tego odeszli. W lasach nie wykonuje się prac melioracyjnych, a wręcz przeciwnie. Staramy się tę wodę gromadzić i zatrzymywać - mówi Jacek Koba. Wśród działań leśników należy wymienić tu choćby budowanie zbiorników wodnych, ale też zastawek na ciekach wodnych

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak cenne są mokradła, obszary bagienne. - Zawsze w tych miejscach w sposób szczególny koncentruje się życie biologiczne. Ta różnorodność gatunkowa jest z reguły większa niż na terenach sąsiednich. Na wielu takich obszarach funkcjonuje sieć rezerwatów przyrody, obszarów chronionych - mówi Jacek Koba.

W tego rodzaju siedliskach żyje nasza gatunkowa perełka - żółw błotny. Występuje na terenach rezerwatów: Okólny Ług i Borowiec w Nadleśnictwie Zwoleń.

2 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Mokradeł.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4