Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/Nie ma zagrożenia powodzią

Informacje z regionu

Nie ma zagrożenia powodzią

24 maj 2019 / Tekst

W powiecie radomskim nie ma zagrożenia powodziowego. Poszkodowani mieszkańcy otrzymali już pomoc - informuje Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu. 

Nie ma zagrożenia powodzią
fot. Caritas Diecezji Radomskiej

Powodziowo jest bezpiecznie 

Jak wynika z informacji przekazanych przez  Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu, poziom wody w zbiorniku w Domaniowie utrzymuje się nadal w stanie wody niskiej. Po ostatnich opadach deszczu wzrósł jedynie o 5 centymetrów. Na razie nie są planowane zrzuty wody do rzeki Radomki. W miejscowości Wojciechów i Jastrzębia (gm. Jastrzębia) odnotowano lokalne podtopienia, które właściwe służby usunęły tego samego dnia. Stan rzek jest niski. Jednak czwartkowe ulewy spowodowały poważne uszkodzenia drogi w miejscowości Olszowa na około kilometrowym odcinku. Tam w znacznym stopniu została uszkodzona infrastruktura drogowa, w tym rowy przydrożne, przepusty i utwardzone pobocza drogi. Podwyższony stan wody odnotowano natomiast  na rzece Jabłonicy w gminie Wolanów. Stan pozostałych rzek utrzymuje się na poziomie 50 centymetrów, co nie stwarza żadnego zagrożenia powodziowego. Do lokalnych, miejscowych podtopień doszło również w Makowie w gminie Skaryszew, gdzie strażacy wypompowywali wodę z kilku posesji.

Pomoc po przejściu trąby powietrznej

Od kilku dni specjalne komisje szacują straty w gospodarstwach, które ucierpiały w wyniku przejścia trąby powietrznej w gminie Wolanów oraz gminie Przytyk. Przypomnijmy, że we wtorek, 21 maja około godziny 14.30 w miejscowości Jarosławice w gminie Wolanów zostały uszkodzone dachy 5 budynków mieszkalnych oraz 6 gospodarczych na prywatnych posesjach. Z kolei w gminie Przytyk wichura uszkodziła w podobny sposób 3 budynki.

Jak informuje Marcin Genca - rzecznik starosty radomskiego -  już w najbliższy poniedziałek stan budynków uszkodzonych w Jarosławicach będzie oceniał rzeczoznawca budowlany. - Poszkodowane sześć rodzin otrzymało już pomoc w postaci zasiłków z tytułu zdarzeń losowych i klęsk żywiołowych. Będziemy też kierować wnioski do wojewody o dalszą pomoc finansową z rezerwy budżetowej - dodaje Ewa Markowska-Bzducha - wójt gminy Wolanów.

W piątek, 24 maja mieszkańców Jarosławic odwiedzili pracownicy Caritas Diecezji Radomskiej. Do poszkodowanych w wyniku trąby powietrznej mieszkańców trafiły już pierwsze zapomogi. - To pieniądze, które pomogą zaspokoić najpilniejsze potrzeby - mówi ks. Damian Drabikowski - wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej: 

Radomska Caritas uruchomiła specjalne subkonto, na które można wpłacać środki na rzecz poszkodowanych przez wtorkową trąbę powietrzną. Ks. Drabikowski zachęca do okazania wsparcia: 

Wpłat dokonywać można na konto Caritas Diecezji Radomskiej:  nr konta 45 1240 3259 1111 0000 2989 1757 z dopiskiem „Trąba Jarosławice”

W gminie Przytyk jest z kolei prowadzony nabór wniosków o szacowanie strat poniesionych przez rolników. Wnioski można składać w pokoju numer 14 tamtejszego Urzędu Gminy. Formularze wniosków można też pobrać ze strony www.przytyk.pl

Batalion WOT w gotowości

Jak poinformował podpułkownik Łukasz Baranowski - dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu - żołnierze WOT są w pełnej gotowości do działań przy zabezpieczaniu miejsc klęsk żywiołowych lub usuwaniu ich skutków w całym powiecie radomskim.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4