Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /REGION/Nowatorska inwestycja świętokrzyskich lasów

Informacje z regionu

Nowatorska inwestycja świętokrzyskich lasów

15 maj 2017 / Tekst

 Jutro w Nadleśnictwie Daleszyce otwarte zostanie Gospodarstwo Nasienno - Szkółkarskie. To inwestycja roku w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

 

Nowatorska inwestycja świętokrzyskich lasów
fot. P. Kosin/Nadleśnictwo Daleszyce

Leśnicy nazywają gospodarstwo szkółką kontenerową. - To największy na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu kompleks do produkcji szkółkarskiej i przechowywania nasion o zasięgu regionalnym. Wszyskie nadleśnictwa będą korzystały i z sadzonek i z możliwości przechowywania nasion. Będzie tu można przez lata przechowywać bezpiecznie co najmniej 20 ton żołędzi i 6 ton bukwi. Buki i dęby to gatunki liściaste, których leśnicy produkują coraz więcej - mówi rzecznik RDLP Edyta Nowicka.

Kompleks już działa. Na początku kwietnia wysiany był buk, następnie sosna zwyczajna, a z początkiem maja - dęby. - Praca idzie bardzo sprawnie, okazuje się, że jesteśmy w stanie przygotować nawet 500 kontenerów na godzinę. W każdym z nich znajduje się 53 tzw. cele o pojemności 300 ml, w które najpierw wsypywany jest substrat torfowy, następnie umieszczane jest nasionko, przykrywane perlitem i wstępnie nawadniane. Większość prac przy samym siewie jest zautomatyzowana, ręcznie uzupełniane są jedynie pojedyncze cele, w których siewnik nie umieścił nasion oraz uzupełniane są nasiona, substrat i perlit w podajnikach. Wysiew buka za pomocą linii siewnej jest rozwiązaniem nowatorskim, jest ona bowiem dedykowana raczej dla sosny – mówi szkółkarz Janusz Pacholec. Kontenery z nasionami przewożone są do foliowych namiotów. Tam nasiona wschodzą. Następnie wzrastają na otwartej przestrzeni. Jesienią odbiorą je poszczególne nadleśnictwa. W tym roku w szkółce wyprodukowanych będzie 1,5 mln sadzonek, a docelowo 3 mln sadzonek.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4