Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Monika Borysow-Dudowicz
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /REGION/Nowe programy wsparcia w woj. mazowieckim

Informacje z regionu

Nowe programy wsparcia w woj. mazowieckim

19 marzec 2019 / Tekst

Niemal 80 mln zł z mazowieckiego budżetu pójdzie na strażnice OSP, pracownice informatyczne, rozwój bazy sportowej, aktywizację sołectw czy wsparcie ogródków działkowych.

Nowe programy wsparcia w woj. mazowieckim
fot. A.Struzik (fb)

 – Cieszę się, że już w pierwszym kwartale roku możemy przeznaczyć tak duże środki na kolejne programy wsparcia. W tym roku poza strażnicami, zakupem samochodów dla OSP, wsparciem sołectw czy rozwojem bazy sportowej, przeznaczymy środki na doposażenie pracowni komputerowych, wsparcie ogródków działkowych czy ochronę powietrza – mówi marszałek Adam Struzik.

 – Chcemy, żeby mazowieckie wsie i małe miejscowości rozwijały się, a warunki życia nie odbiegały od tych w mieście. Nasze programy wsparcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co pokazuje, że samorządy mają świadomość, że inwestycje są potrzebne i wiedzą, gdzie szukać środków zewnętrznych. Chociaż są to niewielkie granty, to pozwalają na wykonanie ważnych dla mieszkańców inwestycji. Są to nie tylko programy infrastrukturalne, jak budowa dróg czy obiektów sportowych. Dofinansowujemy też m.in. zakup instrumentów dla zespołów ludowych czy doposażenie bibliotek w książki i sprzęt komputerowy. W tym roku rozszerzamy nasze wsparcie o ogródki działkowe, pracownie informatyczne i językowe oraz program ochrony powietrza – dodaje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Samorząd przeznaczy 13,9 mln zł na Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw Mazowsza. Program ten uruchomiony zostanie drugi raz. Gminy będą mogły wnioskować o pieniądze m.in. na remonty i wyposażenie gminnych bibliotek, świetlic oraz miejsc pełniących funkcje rekreacyjne i sportowe, a także rozwój i promocję twórczości folklorystycznej. Każdy samorząd będzie mógł złożyć do 5 wniosków. Jeden projekt będzie mógł uzyskać maksymalną dotację w wysokości 10 tys. zł. Janina Ewa Orzełowska:

O pieniądze na budowę obiektów sportowych będzie można zabiegać z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej "Mazowsze". W puli jest 10 mln zł.

Także 10 mln zł mazowiecki samorząd przeznaczy w tym roku na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych. Cała kwota została podzielona na trzy cele. Na remonty strażnic pójdzie 4 mln zł. Taka sama kwota przeznaczona została na zakup sprzętu przeciwpożarowego. Za 2 mln zl zakupione zostaną ubrania ochronne strażaków.

– Wsparcie pracy mazowieckich strażaków ochotników to jeden z naszych priorytetów. Staramy się z budżetu Mazowsza na ten cel przeznaczać konkretne środki. Nie inaczej jest w tym roku. Pomożemy strażakom w zakupie sprzętu, ale też specjalistycznych ubrań ochronnych – mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.

5 mln zł zapisanych zostało w Mazowieckim Instrumencie Wsparcia Ochrony Powietrza. Jest to pilotażowy program, będący odpowiedzią na niską jakość powietrza w woj. mazowieckim. Gminy będą mogły otrzymać nawet 200 tys. zł na jedno zadanie. Dotacja może wynieść do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Za te pieniądze samorządy będą mogły m.in. tworzyć tereny zielone, kupić system informacji o jakości powietrza czy narzędzia do kontroli palenisk domowych, zakupić rowery miejskie, oczyszczacze powietrza do budynków użyteczności publicznej, na budowę ścieżek rowerowych, a także na edukację.

Nowy program wsparcia to Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców "Mazowsze". Do dyspozycji będzie 5 mln zł. To pieniądze na budowę i modernizację infrastruktury ogrodowej. Na jeden projekt będzie można dostać do 10 tys. zł.

Pilotażowo wprowadzony został Mazowiecki Program Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych. To 5 mln zł na tworzenie nowych pracowni, ale i modernizację starych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Największy wśród programów wsparcia jest instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. To kolejny pilotaż opiewający na 30 mln zł. W jego ramach będzie można ubiegać się o środki m.in. na modernizacje dróg powiatowych i gminnych.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4