Na antenie: Moc Przebojów
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /REGION/Nowoczesna prehistoria w Sławnie (Foto, Video, Audio)

Informacje z regionu

Nowoczesna prehistoria w Sławnie (Foto, Video, Audio)

23 czerwiec 2019 / Tekst

W Sławnie w powiecie opoczyńskim otwarty został dziś Geopark. To nie lada gratka dla turystów, a zwłaszcza miłośników prehistorii. Można się przenieść bagatela 148 milionów lat wstecz.

Nowoczesna prehistoria w Sławnie (Foto, Video, Audio)
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom

Tego miejsca nie byłoby, gdyby nie naukowcy. Pomysł na Geopark powstał właśnie w wyniku ich badań, najpierw dr Adriana Kina, a po jego śmierci dr hab. Błażeja Błażejowskiego z Instytutu Paleologii Polskiej Akademii Nauk. - Skarby mamy tutaj, kompendium wiedzy na temat schyłku jury sprzed 148 mln lat. Mówimy tu o oknie tafonomicznym - okno na świat późnej jury. Odkryliśmy tutaj skamieniałości organizmów lądowych i morskich, zarówno kręgowców i bezkręgowców o nadzwyczajnym stanie zachowania. Ponad 90% skamieniałości zwierząt to są nowe gatunki dla nauki - powiedział nam Błażej Błażejowski.

Geopark jest wynikiem współpracy trzech środowisk: nauki, biznesu i samorządu. Stanowisko badawcze znajduje się bowiem na terenie kamieniołomu wapienia, należącego do firmy Nordkalk. Prezes Piotr Maciak:

Samorząd napisał projekt, dostał dofinansowanie, a dziś odbył się uroczysty finał. Wójt Tadeusz Wojciechowski kreśli jednak dalsze śmiałe plany. - To coś nowego. Pierwszy tego typu obiekt w województwie łódzkim. To jest początek i na pewno będą realizowane kolejne etapy, bo chcemy tę ofertę turystyczną rozbudować poprzez całoroczny zjazd narciarski na igielicie, poprzez wiele innych atrakcji. Jesteśmy na etapie przygotowania tych projektów.

- To miejsce, ten Geopark, jest właściwie jedyne w Polsce, unikat w skali Europy, a nawet świata. Tu będą na pewno odbywać się konferencje międzynarodowe, warsztaty. Widzę takie możliwości, że tu za 10-20 lat będą hotele i inne atrakcje turystyczne - powiedział Artur Bagieński, były wicemarszałek woj. łódzkiego.

- W 2013 roku miałem przyjemność uczestniczyć w rozmowie ze śp. Adrianem Kinem, który zapoczątkował te badania i całe przedsięwzięcie. Myślę, że to miejsce pięknie wpisuje się w aspekt turystyczny powiatu opoczyńskiego i gminy Sławno. Wczoraj uczestniczyłem w otwarciu pięknego kompleksu w gminie Żarnów w Miedznej Murowanej, dzisiaj kolejny dzień. Wspaniałe obiekty - powiedział starosta Marcin Baranowski.

Geopark będzie otwarty całą dobę. Będzie wyznaczony natomiast czas na zwiedzanie budynków na terenie parku.

 Geopark w Sławnie jest jednym z elementów dużego turystycznego projektu, realizowanego przez miejscowy samorząd. Dzięki pieniądzom unijnym gmina zrewitalizowała centrum Sławna. Do dyspozycji jest oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa, skatepark, pumptrack, siłownie, place zabaw. Wybudowane zostały również parkingi. Cały projekt kosztował 10,5 mln zł. Gmina otrzymała unijne dofinansowanie o wartości 85% kosztów.

Gmina ma nadzieję, że Geopark stanie się hitem turystycznym. Pierwszy dzień może napawać optymizmem. Było bardzo dużo turystów i w dodatku chwalili nowe miejsce na mapie turystycznej regionu.

Właśnie w centrum Sławna odbył się pełen atrakcji piknik. Można było wziąć udział w licznych warsztatach np. paleontologicznych, geologicznych czy chemicznych. O dobrą zabawę muzyczną zadbał zaś zespół Playboys.

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4