Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 25 sierpnia - św. Ludwik IX, król
Radio Plus Radom /REGION/Nowy most na Wiśle?

Informacje z regionu

Nowy most na Wiśle?

01 kwiecień 2019 / Tekst

Cztery samorządy złożyły wniosek o rządowe dofinansowanie budowy mostu na Wiśle w Świerżach Górnych. Przeprawa wraz z drogami dojazdowymi ma kosztować 650 mln zł.

Nowy most na Wiśle?
fot. pixabay.com/Tomasz_Mikolajczyk

 Liderem inwestycji jest powiat garwoliński, ale zaangażowane są cztery samorządy. 28 marca powiat kozienicki, garwoliński, gmina Kozienice i Maciejowice podpisały porozumienie w sprawie budowy mostu. Wspólnie starają się o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej – Mosty dla Regionów. Można uzyskać pokrycie 80% kosztów. Reszta należy do samorządów. - Uzgodniliśmy z marszałkiem województwa, że na etapie dokumentacji, będą to koszty czterech samorządów, natomiast na etapie realizacji inwestycji, czyli samej budowy mostu, wiodącym inwestorem będzie samorząd województwa mazowieckiego – powiedział starosta garwoliński Mirosław Walicki. Projekt mostu i dróg dojazdowych ma kosztować ok. 30 mln zł. 

 Strony porozumienia zabezpieczają obecnie środki w wieloletnich prognozach finansowych na wsparcie realizacji zadania.  – Los lidera jest taki, że my w przeciwieństwie do naszych partnerów tej inwestycji musieliśmy w wieloletniej prognozie finansowej zabezpieczyć środki na całość wkładu własnego do dokumentacji, więc nasz zapis w WPF wynosi 6 mln 400 tys. zł. Jesteśmy wszyscy wieloletnimi samorządowcami i ufamy sobie, zresztą są listy intencyjne, stąd to porozumienie. Będą kolejne porozumienia, które zabezpieczą interesy każdego z samorządów i doprowadzą do ostatecznego montażu finansowego. Będziemy mogli go stworzyć, gdy będziemy wiedzieli, jaki procent dofinansowania otrzymamy ze strony rządu. Wierzymy i wiemy, że będzie to 80% – mówił Mirosław Walicki. Jeśli chodzi o rządowe dofinansowanie, wszystko jasne powinno być w maju. 

Most ma zostać zbudowany w okolicach miejscowości Antoniówka Świerżowska i Świerże Górne. Po zakończeniu inwestycji przekazany zostanie pod zarząd marszałkowi województwa, jako drogi wojewódzkie. - Budowa mostu to inwestycja dla kolejnych pokoleń, która będzie łączyła i sprzyjała rozwojowi ziemi garwolińskiej i kozienickiej - powiedział burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski. 

Wójt gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski:

- Bardzo cieszę się, że jest widoczny już finał realizacji tej inwestycji - powiedział starosta Kozienicki Andrzej Jung.

Wicestarosta Iwona Kurowska podziękowała za wsparcie wicemarszałek Senatu Marii Koc i posłowi Grzegorzowi Woźniakowi. 

źródło: miasto Kozienice, powiat garwoliński

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4