Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/Pierwszy honorowy obywatel Potworowa

Informacje z regionu

Pierwszy honorowy obywatel Potworowa

02 lipiec 2017 / Tekst

Ojciec Gabriel Jan Bartoszewski został honorowym obywatelem Potworowa. To pierwsze takie wyróżnienie w historii gminy.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Decyzję w sprawie nadania ojcu Bartoszewskiemu honorowego obywatelstwa podjęła rada gminy. Uroczystość odbyła się po mszy świętej w parafii św. Doroty w Potworowie.

Ojciec Gabriel Bartoszewski obchodził jednocześnie 60. rocznicę święcej kapłańskich. W homilii w czasie mszy świętej mówił o ważnej roli rodziny w kształtowaniu człowieka. - Dzięki rodzicom żyliśmy i wzrastaliśmy w miłości i po Bożemu. Rodzina bowiem jest tajemnicą Boga. Bóg jest twórcą rodziny i nadał jej swoje prawo, które powinna ona zachować, jeśli chce znaleźć sens i szczęście. Rodzina jest tajemnicą Boga i dlatego potrzeba nam wiary w rodzinę. W to, że ona pochodzi od Boga - mówił o. Bartoszewski.

Posłuchaj całej homilii o. Gabriela Bartoszewskiego:

W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek senatu Stanisław Karczewski, wójt Potworowa Marek Klimek, przedstawiciele rady gminy i rodzina ojca Bartoszewskiego.

- Ojciec Bartoszewski pochodzi z naszej miejscowości. Jest częstym naszym gościem. Cieszymy, że mamy tak wybitną postać - mówi wójt Marek Klimek.

W imieniu Senatu RP dziękował marszałek Stanisław Karczewski. - Przyszliśmy modlić się i dziękować za dar powołania. Dziękujemy za 60 lat służby Bogu, Jezusowi, Matce Najświętszej, Kościołowi Polskiemu i polskiemu narodowi. Bardzo za to wszystko dziękuję, bo budował i buduje ojciec ten ważny dla nas wszystkich fundament. Bez tego fundamentu, bez naszej wiary, bez Kościoła, bylibyśmy dużo słabsi - mówił marszałek.

- Nie będę udawał dumnego. Będę tak samo prosty, jak byłem i takim chcę pozostać - mówił skromnie ojciec Bartoszewski.

Ojciec Gabriel Bartoszewski urodził 10 czerwca 1933 roku w Potworowie. W latach 1947-1949 uczęszczał do Gimnazjum w Nowym Mieście nad Pilicą a kolejny rok spędził w nowicjacie w klasztorze nowomiejskim. 7 lipca 1957 roku przyjął święcenia kapłańskie i następnie podjął studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uwieńczone w roku 1962 stopniem doktora prawa kanonicznego. Od 1966 roku był czynnie zaangażowany w procesie beatyfikacyjny Błogosławionego Honorata, jako wicepostulator, ściśle współpracujący z Postulatorem Kanonizacji w Rzymie. Przyczynił się także do beatyfikacji Błogosławionej Franciszki Siedliskiem z Roszkowej Woli, nazaretanki, która jest patronką Publicznej Szkoły Podstawowej w Żdzarach i Floriana Stępniaka, kapucyna ze Żdżar.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4