Na antenie: Transmisja Mszy św. z Katedry ONMP
Wojciech Sałek
Patron dnia: 26 czerwca - św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/O niezłomnych w Opocznie i Końskich

Informacje z regionu

O niezłomnych w Opocznie i Końskich

25 luty 2019 / Tekst

Msza święta odprawiona 1 marca w kolegiacie świętego Bartłomieja rozpocznie opoczyńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zakończy je Bieg Tropem Wilczym. Uroczystości odbędą się również w Końskich.

O niezłomnych w Opocznie i Końskich
fot. archiwum

W Opocznie msza święta w intencji żołnierzy wyklętych odprawiona zostanie w opoczyńskiej kolegiacie o godzinie 11. Po niej uczestnicy obchodów złożą kwiaty przy pamiątkowej tablicy, a następnie przejdą do I LO w Opocznie. Tu odsłonięta zostanie tablica poświęcona młodzieżowym organizacjom antykomunistycznym działającym w tej szkole w latach 40. XX wieku, wyjaśnia starosta opoczyński Marcin Baranowski.

Po odsłonięciu tablicy wykład na temat „Konspiracyjne organizacje antykomunistyczne w Gimnazjum i Liceum im. Stefana Żeromskiego w Opocznie (1948-1950)” wygłosi Paweł Wąs z Biura Badań Historycznych IPN Oddział w Łodzi. Nie zabraknie także okolicznościowego występu młodzieży.

Dopełnieniem obchodów będzie zaplanowany na 3 marca Bieg Tropem Wilczym. Odbędzie się on nad opoczyńskim zalewem. Wcześniej jednak jego uczestnicy spotkają się przy Pomniku Wdzięczności, wyjaśnia poseł Robert Telus.

Uroczystości poświęcone żołnierzom wyklętym przeprowadzone zostaną również w Końskich. 1 marca o godzinie 10 złożone zostaną wieńce przy pamiątkowej tablicy znajdującej się przy ulicy 1 Maja. O godzinie 10.45 w II LO w Końskich odbędzie się spotkanie patriotyczne z udziałem żołnierzy Armii Krajowej „Przywróćmy ich pamięć – w hołdzie bohaterom” oraz podsumowanie powiatowego konkursu historyczno-literackiego „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”. W sobotę o godzinie 14 w remizie OSP w Wąsoszu zaplanowano prezentację i prelekcję „Pamięci Żołnierzy Niezłomnych”.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4