Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /REGION/O zbrodni katyńskiej w Opocznie

Informacje z regionu

O zbrodni katyńskiej w Opocznie

10 marzec 2017 / Tekst

Joanna Żelazko z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi była gościem spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, które odbyło się w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Tematem spotkania była zbrodnia katyńska.

O zbrodni katyńskiej w Opocznie
fot. Muzeum Regionalne w Opocznie

Dr Joanna Żelazko w swoim wykładzie w obszerny sposób omówiła genezę zbrodni katyńskiej. Przedstawiła również wiele mniej znanych, zwłaszcza młodszemu pokoleniu, informacji dotyczących między innymi omawiania kwestii zbrodni katyńskiej podczas procesów norymberskich, prób odkłamywania historii po wojnie oraz pierwszych prób upamiętniania sowieckiego mordu na polskich obywatelach zarówno w kraju, jak i za granicą. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna.

 W kolejnej części spotkania głos zabrał kpt. Włodzimierz Koperkiewicz, który podzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami dotyczącymi niełatwych prób upamiętnia ofiar zbrodni katyńskiej w Opocznie już po 1989 roku. Krzysztof Czajkowski – nauczyciel historii z I LO, gorąco zachęcał do odwiedzenia warszawskiego Muzeum Katyńskiego po to, by móc lepiej zrozumieć wydarzenia z 1940 r. Tomasz Łuczkowski oraz Marcin Baranowski w imieniu Gminy Opoczno oraz Starostwa Powiatowego zaprosili wszystkich do udziału w oficjalnych uroczystościach poświęconych zbrodni katyńskiej, które odbędą się w Opocznie już w kwietniu.

 Termin spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Opocznie zbiegł się z 77. rocznicą tajnej decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) podjętej w dniu 5 marca 1940 roku, dotyczącej wymordowania polskich jeńców wojennych oraz więźniów przebywających w obozach i więzieniach ZSRR, m.in. w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4