Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/Opocznianie pamiętali

Informacje z regionu

Opocznianie pamiętali

01 marzec 2018 / Tekst

W Opocznie zakończyły się główne uroczystości związane z obchodami Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Opocznianie pamiętali
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom

Obchody otworzyła wczorajsza prelekcja Pawła Reisinga na temat generała Kazimierza Załęskiego „Bończy”. Publicysta i autor książki poświęconej „Bończy” opowiadał o generale w opoczyńskim muzeum.

Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć krótki film na temat „Bończy”. To nie przypadek, że właśnie generałowi Załęskiemu poświęcone jest nasze spotkanie, podkreślał Adam Grabowski, dyrektor placówki.

A od dwóch tygodni dawna ulica 17 Stycznia w Opocznie, przy której mieści się choćby muzeum, nosi imię właśnie generała Kazimierza Załęskiego „Bończy”. W organizację patriotycznych uroczystości jak co roku włączył się samorząd powiatowy. To dla nas bardzo ważne obchody, podkreśla starosta Józef Róg.

Główne uroczystości związane z Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych otworzyła dzisiaj w Opocznie msza święta. Podczas nabożeństwa dziekan opoczyński ks. Jan Serszyński przypomniał losy niezłomnych żołnierzy, którzy nawet po zakończeniu wojny walczyli o wolną Polskę. Powinniśmy brać liczny udział w tych uroczystościach, podkreślał Wiesław Wołkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Opocznie.

Dopełnieniem uroczystości było zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej żołnierzom wyklętym. A zwieńczeniem opoczyńskich obchodów będzie zaplanowany na niedzielę Bieg Tropem Wilczym, wyjaśnia Rafał Skoczylas, dyrektor biura poselskiego Roberta Telusa.

Patriotyczne uroczystości w Opocznie to wspólna inicjatywa posła, starosty i burmistrza oraz miejscowego muzeum i Fundacji Dar Dla Potrzebujących.

Uroczystości związane z upamiętnieniem żołnierzy wyklętych przeprowadzone zostały także w Końskich. Były szkolna akademia oraz złożenie wiązanek pod pamiątkową tablicą. Zaplanowany również na dzisiaj marszobieg ze względu na mroźną aurę został jednak odwołany.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4