Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /REGION/Pamięć rzeźbiona w drewnie

Informacje z regionu

Pamięć rzeźbiona w drewnie

06 wrzesień 2018 / Tekst

W hołdzie dla leśników poległych w walce o wolność oraz mieszkańców bestialsko spacyfikowanej wsi. W lesie w Michniowie otwarta została ścieżka edukacyjno-historyczna "Leśna droga krzyżowa".

Pamięć rzeźbiona w drewnie
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Leśna Droga Krzyżowa upamiętnia leśników, ich rodziny oraz wszystkich patriotów, którzy na przestrzeni ostatnich dziejów Polski ponieśli śmierć, zginęli lub zostali zamordowani z rąk najeźdźców, okupantów oraz padli ofiarami systemu totalitarnego w obronie polskości. A udział leśników w walce o wolność był znaczny. - Leśnicy walczyli w armiach i austriackiej i rosyjskiej oraz w Legionach Polskich, po to by po listopadzie 1918 roku wejść w skład Wojska Polskiego. Z samej regionalnej dyrekcji udział w wojnie '20 roku brało około 170 mężczyzn - wyjaśnia Piotr Kacprzak - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

Dwanaście stacji upamiętnia poległych leśników, jedna z nich odwołuje się do Żołnierzy Wyklętych, jedna jest hołdem dla mieszkańców Michniowa, którzy w lipcu 1943 roku zginęli w czasie pacyfikacji wsi.

Uczesnicy wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, któremu przewodniczył ks. Tomasz Szot ze Wzdołu Rządowego. Wszystkie stacje zostały poświęcone:

Otwarcie ścieżki jest jednym z działań podejmowanych przed Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. - Nasza inicjatywa jest również przedłużeniem budowy mauzoleum poświęconego leśnikom - mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu - Andrzej Matysiak i dodaje: - To wydarzenie ma szczególne znaczenie:

Ścieżka ma ponad 600 metrów, stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione są w drewnie lipowym i jaworowym, wykonała je firma z Jasła. Prowadzi od prowadzi od Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich do polany, na której znajdowała się gajówka leśniczego Wikły, gdzie w 1943 roku rozpoczęła się pacyfikacja wsi. Jest to szlak edukacyjno-historyczny, a pomysł stworzenia ścieżki kiełkował przez kilka lat - wyjaśnia Piotr Fitas - nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów. Szlak usytuowany jest w symbolicznym miejscu:

W uroczystości udział wzięli leśnicy, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, ale również mieszkańcy Michniowa. Dla nich to ważna uroczystość i piękna lekcja historii dla młodych wyryta w drewnie:

Uroczystość zakończyła polowa Msza święta.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4