Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 sierpnia - bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Radio Plus Radom /REGION/Pamiętają o majorze

Informacje z regionu

Pamiętają o majorze

30 kwiecień 2017 / Tekst

Przy szańcu Hubala w Anielinie zakończyły się obchody Dnia Pamięci o Majorze Hubalu. Legendarny major zginął tu dokładnie 77 lat temu.

Pamiętają o majorze
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom

Hubalowe uroczystości w Anielinie otworzyła polowa Msza święta. Podczas nabożeństwa ks. Tomasz Bartczak, kapelan łódzkich leśników, mówił - na przykładzie losów Hubala - m.in. o tajemnicy patriotyzmu i odpowiedzialności za losy ojczyzny.

Historię majora Hubala uczestnikom uroczystości przypomniał starosta opoczyński Józef Róg. Mówił on także o wyjątkowej postawie Henryka Dobrzańskiego.

Powiat Opoczyński wspólnie z Lasami Państwowymi i Gminą Poświętne od lat organizują patriotyczne uroczystości w Anielinie. Kultywowanie pamięci o Hubalu jest bardzo ważne dla okolicznych mieszkańców, podkreśla Michał Franas, wójt Poświętnego.

Hubalowe uroczystości jak co roku odbyły się przy szańcu Hubala w Anielinie. To właśnie tu 30 kwietnia 1940 roku zginął major Dobrzański, wyjaśnia Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.

Przy szańcu Hubala w Anielinie co roku gromadzą się ludzie, dla których pamięć o Henryku Dobrzańskim jest ciągle żywa. Tak było również tym razem.

Po Mszy świętej uczestnicy obchodów wysłuchali okolicznościowych przemówień, nie zabrakło również apelu pamięci i salwy honorowej. Tegoroczne uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W patriotycznych obchodach w Anielinie wzięło udział troje parlamentarzystów: Małgorzata Janowska, Robert Mordak i Robert Telus. Wiązanki przy szańcu składali również przedstawiciele wojska, policji, leśnicy, delegacje samorządów, instytucji, szkół oraz okoliczni mieszkańcy. Obchody zakończył pokaz szarży ułańskiej.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4