Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /REGION/Papryka z Potworowa świętuje

Informacje z regionu

Papryka z Potworowa świętuje

05 sierpień 2018 / Tekst

Smażona, opiekana, marynowana, gotowana, czy spożywana na surowo - pod każdą postacią smakuje idealnie, a w kuchni wykorzystywana jest przez najbardzej wyrafinowanych koneserów. Mowa o papryce - warzywie z Potworowa koło Przysuchy, która swym niepowtarzalnym smakiem i aromatem podbija rynki w Polsce i całej Europie. Dziś obchodziła swoje XXVI święto.

Papryka z Potworowa świętuje
foto: MN/Radio Plus Radom

Doroczne święto papryki, to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz imprez organizowanych w gminie. Na stadionie sportowym przy ul. Lipowej swoje stoiska rozstawili nie tylko producenci papryki, ale także Koła Gospodyń Wiejskich oraz organizacje i stowarzyszenia, które zapraszały do degustacji różnego typu potraw, których głównym składnikiem była oczywiście papryka:

Gmina Potworów jest gminą typowo rolniczą. Głównie uprawia się w niej warzywa, a zwłaszcza paprykę pod osłonami. Wieloletnia historia uprawy papryki sprawiła, iż Gmina Potworów wraz z okolicznymi gminami regionu radomskiego nazwane zostały „paprykowym zagłębiem”, a sam Potworów zyskał miano „stolicy polskiej papryki” - chwali wójt gminy Marek Klimek:

Teren Gminy Potworów, jak i pozostałych gmin tworzących „paprykowe zagłębie” charakteryzuje się korzystnymi warunkami klimatycznymi dla uprawy roślin ciepłolubnych. Jest on przede wszystkim cieplejszy w stosunku do sąsiednich obszarów. Wiosną występuje tu o 44 dni więcej bez przymrozków niż w ościennych rejonach, a to decyduje o możliwości wcześniejszego wejścia z uprawą i uzyskania wyższego plonu.

- Sukces smaku, koloru i wartości odżywczych papryki tkwi w odpowiedniej glebie, która pozbawiona jest sztucznych nawozów oraz dobrej wodzie i sprzyjającemu klimatowi - mówi wójt.

Obecnie region radomski jest największym obszarem uprawy tego warzywa w Polsce. Papryka uprawiana jest w około 2 tysiącach gospodarstw, w ponad 30 tysiącach tuneli foliowych, na powierzchni około 600 ha, a przybliżona wielkość zbioru papryki oscyluje w granicach 40 tysięcy ton rocznie. - Ale praca w tunelach do łatwych nie należy. - Wymaga wiele trudu, wyrzeczeń i cierpliwości - mówi Edyta Pytkowska:

Ireneusz Podsiadły uprawą papryki zajmuje się już od 20 lat:

Starosta przysuski Marian Niemirski podkreśla, że dzięki producentom papryki z Potworowa, na promocji korzysta całe Mazowsze. Zauważa jednocześnie, że producenci papryki narzekają na wciąż duże koszty, jakie ponoszą przy uprawie tego warzywa w stosunku do zysku z jego sprzedaży. Liczy, że ogłoszony niedawno przez rząd Prawa i Sprawiedliwości "Plan dla Wsi" pozwoli na unormowanie cen i produkcja papryki będzie opłacalna:

W XXVI Dniu Papryki w Potworowie wzięli udział posłowie i senatorowie ziemi radomskiej, przedstawiciele ministerstwa rolnictwa oraz władz samorządowych Mazowsza, powiatu przysuskiego i okolicznych gmin.

Organizatorzy zadbali też o odpowiednią oprawę muzyczną. Czas umilały koncerty gwiazd. Na scenie wystąpili: Wojciech Gąsowski, zespół De Mono oraz kabaret OT.TO.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4