Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 19 sierpnia - św. Sykstus III, papież
Radio Plus Radom /REGION/Patriotycznie na Wykusie

Informacje z regionu

Patriotycznie na Wykusie

16 czerwiec 2018 / Tekst

Coroczne obchody ku czci poległych żołnierzy Armii Krajowej odbyły się 16 czerwca na Wykusie. To wzgórze w kompleksie lasów siekierzyńskich Nadleśnictwa Suchedniów. Położone w połowie drogi między Wąchockiem i Bodzentynem. W okresie II wojny światowej było ono miejscem koncentracji i obozowania największego na kielecczyźnie zgrupowania oddziałów partyzanckich Armii Krajowej ''Ponury''.

Mszy świętej polowej przewodniczył opat pobliskiego klasztoru cystersów w Wąchocku o. Eugeniusz Augustyn. Wierni modlili się za poległych. W tym roku mija 30. rocznica pogrzebu „Ponurego”, 75. rocznica powstania zgrupowania „Ponurego” i 100. rocznica niepodległości przez Polskę.

Udział w uroczystościach wzięli m.in. wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek, marszałek Adam Jarubas i poseł Krzysztof Lipiec.

Na Wykus przybyła także Maria Fudala z domu Krogulec. W czasie drugiej wojny światowej była łączniczką zgrupowania oddziałów partyzanckich Armii Krajowej "Ponury". - Dla mnie to święte miejsce. Tu ludzie oddali krew za Polskę. Tutaj Niemcy zabili mojego tatusia, który był gajowym w tych lasach. Niemcy przyjechali, bo chcieli, by wydał im partyzantów. Nie zastrzelili go od razu, tylko katowali. Byłam tego świadkiem. Gdy konał, dobili – wspomina pani Maria.

W czasie wojny chodziła z meldunkami między oddziałami partyzanckimi. - Pomagałam również przy praniu ubrań żołnierzy. Raz tylko widziałam Ponurego, jak siedział w szałasie. Byłam wśród partyzantów, słuchałam ich opowieści – dodała była łączniczka oddziałów AK.

Rafał Obarzanek, prezes Okręgu Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i "Nurt". - Od 1996 roku, kiedy przejęliśmy opiekę nad tym miejscem, staramy się docierać do ludzkiej świadomości i przypominać bohaterstwo żołnierzy tu walczących – mówił Rafał Obarzanek.

Od lat na Wykus przyjeżdża Aktor Maciej Rayzacher, znany z serialu „Czarne Chmury”. - Byłem tutaj w trudnych czasach PRL. Byli tu także moi koledzy z planu m.in. Anna Nechrebecka, czy Andrzej Szczepkowski, aby uczcić tu poległych – powiedział Maciej Rayzacher.

Pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej poinformował, że jednostka stara się, by jej patronem został Eugeniusz Kaszyński „Nurt”:

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas:

Wykus w okresie II wojny światowej był miejscem koncentracji i obozowania największego na kielecczyźnie zgrupowania oddziałów partyzanckich Armii Krajowej "Ponury", dowodzonych przez majora Jana Piwnika - Ponurego. Pierwsza Msza św. na Wykusie została odprawiona 15 września 1957 roku. Od tego dnia tamtejsza kapliczka, na której ścianach wyryto 123 pseudonimy poległych w czasie wojny żołnierzy jest corocznym miejscem spotkań byłych partyzantów i całego środowiska byłych żołnierzy Armii Krajowej. W 2002 roku na Wykusie poświęcono Partyzancką Drogę Krzyżową. W zamyśle pomysłodawców ma ona stanowić symbol cierpień partyzantów spowodowanych obławami, walkami w chłodzie i głodzie, często nękanych chorobami, a przede wszystkim nieustającą pamięcią o tych, którzy polegli.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4