Patron dnia: 25 marca - Zwiastowanie Pańskie
Pogodnie

0°C

Radom

Pogodnie

Wilgotność: 78%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 26 Mar 2018

    Bardzo pochmurno 8°C 0°C

  • 27 Mar 2018

    Bardzo pochmurno 5°C 1°C

Radio Plus Radom /REGION/Patriotycznie w Klwowie

Informacje z regionu

Patriotycznie w Klwowie

02 kwiecień 2016 / Tekst
W Diecezji Radomskiej odbywa się XIII Edycja Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”. Jego organizatorem są: Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej i jego Parafialne Oddziały. Przebiega on w trzech etapach: szkolnym, regionalnym i diecezjalnym.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w parafii św. Macieja w Klwowie przy zaangażowaniu i wsparciu ks. proboszcza Stanisława Pudzianowskiego, zorganizował i przeprowadził etap regionalny konkursu. Patronat objęli marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i poseł na Sejm Dariusz Bąk. Uczestniczyło w nim 125 uczniów, reprezentujących szkoły z terenu gmin: Klwów, Odrzywół i Potworów, Rusinów i Przysucha.

Do finału zakwalifikowały się: pięć zespołów wokalnych ( z Przedszkola w Klwowie, PSP Myślakowice, PSP Potworów, PG Odrzywół, ZS nr 2 im Ludwika Skowyry z Przysuchy); trzy osoby - w kategorii „Pieśń patriotyczna” – Jakub Małek (PSP Potworów), Weronika Jackowska (PSP Odrzywół), Weronika Ozimska (PG Potworów); cztery osoby - w kategorii „Poezja patriotyczna” – Julia Reguła (Przedszkole w Klwowie), Mikołaj Szymański (PSP Kłudno), Julia Neska (PSP Klwów), Dominik Adamski (PG Potworów).

- Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej ma na celu uświadomienie, szczególnie młodemu pokoleniu, że istnieją różne aspekty kultury narodowej oraz zróżnicowane formy jej kultywowania - mówi ks. proboszcz Stanisław Pudzianowski. - Wszystkie one wymagają - w warunkach integracji europejskiej i globalizacji - nieustannej pamięci o naszej przeszłości, a także edukacji patriotycznej. Prezentacje uczestników konkursu, związane z poznawaniem i czynnym odtwarzaniem - poprzez śpiew i recytację – utworów naszego dziedzictwa kulturowego, są dobrym przykładem tej pamięci i edukacji - dodał.

- Była to swoista dla wszystkich uczestników klwowskiego spotkania „lekcja patriotyzmu”, oparta na działaniu związanym z popularyzowaniem wiedzy o przeszłości, o polskiej kulturze, budzeniem szacunku dla tradycji lokalno-narodowych. Jednocześnie tego typu przejawy aktywności zawsze otwierają ludzi wzajemnie na siebie, służą wzmocnieniu identyfikacji i integracji lokalnych społeczności, co jest obecnie niezmiernie ważną sprawą także – a może przede wszystkim – w przypadku młodego pokolenia - powiedział Sławomir Szymczyk, prezes POAK w Klwowie.    

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

0°C

Radom

Pogodnie

Wilgotność: 78%

Wiatr: 17.70 km/h

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 26 68
PGE Skra Bełchatów 25 58
Trefl Gdańsk 26 54
ONICO Warszawa 25 51
Asseco Resovia Rzeszów 26 48
Jastrzębski Węgiel 26 48
Indykpol AZS Olsztyn 26 46
Cuprum Lubin 26 38
Cerrad Czarni Radom 26 36
GKS Katowice 25 34
Espadon Szczecin 26 29
MKS Będzin 26 28
Aluron Virtu Warta Zawiercie 25 28
BBTS Bielsko-Biała 26 19
Łuczniczka Bydgoszcz 26 16
Dafi Społem Kielce 26 14

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA