Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/Pionkowski szpital w jednym miejscu

Informacje z regionu

Pionkowski szpital w jednym miejscu

01 luty 2019 / Tekst

Nie przy ul Harcerskiej, ale przy ul. Niepodległości znajdzie się zmodernizowany szpital w Pionkach. Uchwałę w tej sprawie przegłosowali dziś radni powiatu radomskiego. "Za" konsolidacją szpitala opowiedziało się osiemnastu radnych, od głosu wstrzymało się sześć osób. 

Pionkowski szpital w jednym miejscu
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Głównym i budzącym największe kontrowersje podczas piątkowej sesji była w sprawie zmiany uchwały z dnia 21 grudnia 2018 roku dotyczącej Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Radomskiego. Jednym z jej zapisów była zmiana nazwy zadania inwestycyjnego realizowanego przez pionkowski szpital z: „Rozbudowa budynku SPZZOZ w Pionkach przy ul. Harcerskiej 1 wraz z dokumentacją projektową” na „Rozbudowa SPZZOZ w Pionkach przy ul. Niepodległości 1 wraz z dokumentacją projektową”. 

Oznacza to, że przy ulicy Niepodległości znajdą się wszystkie oddziały: chirurgia z pododdziałem ginekologicznym, oddział wewnętrzny oraz rehabilitacja, które po przebudowie zostaną przeniesione z ulicy Harcerskiej, a także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Budowa nowego budynku przy ulicy Niepodległości ma odbyć się według częściowo zmienionych planów, które przewidziane były na ulicę Harcerską.

Szpital musi zostać zmodernizowany tak, by do 2021 roku spełniać wymogi dotyczące placówek w sieci szpitali. 

- To ogromne wyzwanie, które musimy podjąć po to by nie modernizować, ale ratować szpital w Pionkach - mówi starosta radomski Waldemar Trelka: 

 

Szpital docelowo ma zostać skupiony przy ul. Niepodległości (dawna 15 Stycznia) natomiast nieruchomości przy Harcerskiej i Sienkiewicza miałyby zostać sprzedane - co przyniosłoby placówce zyski. Skonsolidowanie będzie również ułatwieniem dla pacjentów i personelu szpitala, a także pozwoliłoby na oszczędności. Inwestycja ma być podzielona na trzy etapy. Pierwszy z nich ma kosztować około 10-10,5 mln zł. Drugi etap kosztowałby ponad 9 milionów i polegałby na przekształceniu pawilonu ginekologiczno-położniczego na oddział wewnętrzny i rehabilitację z ul. Harcerskiej. W trzecim etapie przeniesione miałoby zostać wszystko to, co teraz znajduje się przy ul Sienkiewicza, a jego koszt to około trzech milionów złotych.

- Musimy podjąć to ryzyko, nie mamy czasu do stracenia - mówi wicestarosta Roman Frąk i dodaje: - Co roku zakładaliśmy pieniądze na modernizację szpitali, nigdy nic nie zrobiliśmy jeśli chodzi o budowlankę czy poprawę warunków. Gdyby przez te 8 lat zainwestowano chociaż milion, to coś by się zrobiło. Dziś stoimy przed ogromną odpowiedzialnością.

- To dobrze wymyślony i dobrze przygotowany pomysł - mówi Zbigniew Dziubasik - członek zarządu powiatu: 

Innego zdania jest Mirosław Ślifirczyk - radny PSL. - Byliśmy autorami tej wcześniejszej koncepcji. Ona przewidywała szybki i tańszy sposób dostosowania tego szpitala do obowiązujących norm: 

Obecnie zadłużenie szpitala wynosi około półtora miliona złotych. Szacowany koszt inwestycji to około 22 milionów złotych. Zarząd powiatu zakłada czarny scenariusz mówiący o finansowaniu całości zadania ze środków własnych, zapewnia również o poszukiwaniu możliwości dofinansowania inwestycji z zewnętrznych pieniędzy. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4