Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 czerwca - św. Alojzy Gonzaga, zakonnik
Radio Plus Radom /REGION/Piszą do premiera

Informacje z regionu

Piszą do premiera

22 marzec 2019 / Tekst

Byli koneccy radni powołując się na opinię prawną prof. Marka Chmaja protestują przeciw rozwiązaniu Rady Powiatu w Końskich z mocy prawa. Piszą w tej sprawie do premiera.

Piszą do premiera
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom

Według opinii prawnej prof. Marka Chmaja wybór zarządu powiatu koneckiego dokonany został zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym. A niezgodność składu zarządu ze statutem nie może skutkować rozwiązaniem rady z mocy prawa. Konecką radę właśnie z mocy prawa rozwiązała wojewoda świętokrzyski, bo Rada Powiatu w Końskich w terminie trzech miesięcy od ogłoszenia wyników wyborów nie wybrała zarządu w takim składzie, w jakim określał to statut. Zamiast czterech członków zarządu (to nakazywał statut), radni wybrali trzech. Zdaniem prof. Marka Chmaja zastosowanie w tym przypadku przez wojewodę sankcji w postaci rozwiązania rady powiatu jest złamaniem zasady legalizmu określonej w art. 7 Konstytucji RP.

Powołując się na tę opinię prawną byli radni napisali do premiera wnosząc o wszczęcie procedury nadzorczej wobec wojewody. Pismo wysłane zostało także do wojewody z wnioskiem o wszczęcie samokontroli. Pisma z prośbą o zajęcie stanowiska bądź podjęcie działań wspierających legalność wyboru zarządu powiatu wysłane zostały także do Związku Powiatów Polskich, Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Miast i Gminy Regionu Świętokrzyskiego oraz Związku Miast Polskich. Do wszystkich pism dołączona została opinia prawna wydana przez prof. Marka Chmaja. W poniedziałek stosowny dokument wysłany zostanie również do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Posłuchaj oświadczenia Andrzeja Marka Lenarta, byłego starosty koneckiego:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4