Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /REGION/Podział Mazowsza się opłaci?

Informacje z regionu

Podział Mazowsza się opłaci?

11 maj 2016 / Tekst

Posłowie PiS powołali zespół parlamentarny ds. zbadania skutków wyłączenia Warszawy z województwa mazowieckiego. Analizy finansowe mają wykazać, czy taka zmiana się opłaci.

Podział województwa mazowieckiego od dłuższego czasu dzieli polską scenę polityczną. Nowo powołany zespół parlamentarny ma sprawdzić, czy takie rozwiązanie będzie korzystne. Poseł Marek Suski z PiS zaznacza jednak, że do ewentualnych zmian nie dojdzie w najbliższym czasie. - Jeżeli odłączenie miałoby nastąpić, to tylko wtedy, gdy będzie szersza zmiana administracyjna, łącznie z wyborami samorządowymi. To nie jest kwestia najbliższej przyszłości.

Pomysł administracyjnego podziału województwa mazowieckiego popiera Dariusz Wójcik (PiS), przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu. - Ja jestem za podziałem Mazowsza, żeby takie lokomotywy jak Warszawa nie wysysały największą ilość środków unijnych. Jako PiS robiliśmy sondaż wśród radomian i okazało się, że 70% mieszkańców Radomia opowiedziało się za wydzieleniem Warszawy z Mazowsza.

Innego zdania jest Rafał Rajkowski (PO), członek Zarządu Województwa Mazowieckiego. -Byłoby to szkodliwe dla tych mniejszych subregionów, w tym radomskiego, który zostałby ewentualnym województwem, bo większość PKB jest generowana w Warszawie. Radom na tym podziale straci przede wszystkim środki z Unii i z podatku CIT.

W lutym GUS złożył do Eurostatu wniosek o podział Mazowsza na dwa obszary statystyczne. Pierwszy ma obejmować Warszawę z dziewięcioma powiatami, a drugi pozostałą część. Takie rozwiązanie miałoby przynieść korzyści przede wszystkim słabiej rozwiniętej części województwa mazowieckiego.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4