Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/Ponad 62 mln zł dla mazowieckich szkół

Informacje z regionu

Ponad 62 mln zł dla mazowieckich szkół

11 lipiec 2019 / Tekst

Szkoły z Radomia, Szydłowca, Mniszewa i Magnuszewa w powiecie kozienickim znalazły się na liście 71 projektów edukacyjnych, które Zarząd Województwa Mazowieckiego skierował do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Realizacja tych projektów podniesie jakość kształcenia, wzmocni kompetencje uczniów, a także wpłynie na rozwój indywidualnego podejścia do ucznia, szczególnie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Ponad 62 mln zł dla mazowieckich szkół
foto: pixabay

Do wnioskodawców trafi ponad 62,2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Konkurs przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Nabór cieszył się dużym powodzeniem. Wnioskodawcy złożyli ok. 300 wniosków o dofinansowanie. To pokazuje, że szkoły chcą wprowadzać nowe oferty edukacyjne. Udział w projekcie da szansę młodzieży zdobyć niezbędne na rynku pracy kompetencje, np.  zdolność samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów czy umiejętności cyfrowe. Wsparcie skierowane będzie zarówno do uczniów, w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, uczniów z niepełnosprawnościami oraz uczniów młodszych. Wspomagany będzie rozwój poprzez terapie, a nauczyciele zostaną przeszkoleni, jak prowadzić indywidualne lekcje, jak rozpoznawać potrzeby rozwojowe i edukacyjne dzieci i młodzieży oraz jak skutecznie wykorzystywać ich możliwości psychofizyczne.

- Dynamicznie rozwijający się rynek pracy wymaga zmian w edukacji. Dzięki funduszom europejskim szkoły otrzymują dodatkowe środki na realizację nowoczesnej oferty edukacyjnej np. rozwijanie u uczniów kompetencji kluczowych, nauka języków obcych, organizacja dodatkowych zajęć wyrównawczych czy lekcje rozwijające zdolności uczniów – mówi zastępca dyrektora ds. EFS w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych Elżbieta Szymanik. - Po ilości złożonych wniosków widzimy, że mazowieckie szkoły chcą się zmieniać i chcą indywidualnie podchodzić do ucznia, zarówno tego uzdolnionego, jak i tego osiągającego słabe wyniki w nauce.

W ramach konkursu wsparcie otrzyma 71 projektów. Skorzystają uczniowie oraz nauczyciele m.in. z gminy Dąbrówka, Ojrzeń, Jednorożec, Wołomin, dodatkowo z Przasnysza, Sochaczewa i Radomia.

Kolejny projekt zrealizowany zostanie w szkołach podstawowych w Szydłowcu, w Majdowie, w Sadku i Wysokiej. Wyrównanie szans edukacyjnych, podniesienie kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych to główne założenia projektu. Ze wsparcia skorzysta 591 uczniów. W szkołach wdrożone zostaną projekty edukacyjne oparte o zainteresowania uczniów i rozwijające kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość oraz pracę w zespole i rozwiązywanie problemów. Uczniowie będą chodzić na dodatkowe lekcje z matematyki i przyrody, a także dowiedzą się, jak unikać zagrożeń w cyberprzestrzeni i bezpiecznie korzystać z Internetu. Wszystkie szkoły otrzymają doposażenie pracowni przedmiotowych, w tym sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem. 160 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie z niepełnosprawnością oprócz udziału w zajęciach wyrównawczych zostaną objęci zajęciami specjalistycznymi, logopedycznymi i terapeutycznymi. W ramach projektu 104 nauczycieli podniesie swoje kompetencje dydaktyczne i wychowawcze. Kwota wsparcia z RPO WM to prawie 1,7 mln zł.

 

Gmina Magnuszew przez dwa lata będzie realizować projekt w szkołach podstawowych w Magnuszewie, w Rozniszewie, w Przydworzycach, w Mniszewie oraz w Chmielewie. Uczniowie z tych szkół na dodatkowych zajęciach będą rozwijać swoje kompetencje kluczowe, które wykorzystają na rynku pracy. Założeniem projektu jest również wprowadzenie indywidualnego podejścia do ucznia, szczególnie ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi. W sumie w projekcie udział weźmie 361 uczniów. Wnioskodawca wyposaży szkoły w nowoczesne narzędzia i pomoce komputerowo-cyfrowe. Dzięki temu nauka przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki będzie ciekawsza, nauczyciele wprowadzą także metodę eksperymentu. Wsparcie skierowane będzie także do 41 nauczycieli w zakresie doskonalenia umiejętności i kompetencji. Wartość dofinansowania projektu to przeszło 1,4 mln zł.

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego.

Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Szczegółowy harmonogram naborów dostępny jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4