Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/Potworów rozpoczął paprykowy sierpień

Informacje z regionu

Potworów rozpoczął paprykowy sierpień

02 sierpień 2015 / Tekst

W Potworowie odbył się dziś XXIII Dzień Papryki. To jednocześnie początek imprez paprykowych w regionie.

 

 

Dzień Papryki rozpoczął się Mszą Św. w kościele św. Doroty pod przewodnictwem ks. bpa Adama Odzimka. Następnie uczestnicy przeszli na pobliski stadion. Do Potworowa przyjechali parlamentarzyści (Marzena Wróbel, Mirosław Maliszewski, Marek Suski i Dariusz Bąk), wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk, samorządowcy na czele ze starostą przysuskim Marianem Niemirskim. Pierwsze zatem były okolicznościowe przemówienia. Główny gospodarz to oczywiście wójt Potworowa Marek Klimek.

Starosta przysuski Marian Niemirski to współgospodarz imprezy. Jak ocenia sytuację producentów papryki?

- To wielkie osiągnięcie polskich rolników, że w eksporcie papryki przebiliśmy takie potęgi jak Węgry czy Hiszpania - zauważył poseł Marek Suski.

Wicemarszałek województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk wierzy, że przyjdzie jeszcze czas na eksport papryki w kierunku wschodnim. Teraz promuje przede wszystkim integrację producentów.

Bardzo ważnym momentem było wręczenie wyróżnień dla rolników. Charakter imprezy się zmienia i zmierza w kierunku festynowym, dlatego producentów papryki nie było zbyt wielu. Rozmawialiśmy jednak z wyróżnionymi i nie tylko.

Byli też inni producenci. Na większości imprez rolniczych w regionie jest Monika Bankiewicz, prowadząca wraz z mężem gospodarstwo sadownicze w Komorowie k. Przysuchy.

Wśród wystawców prezentowały się m.in. firmy sprowadzające nasiona i sadzonki. Przedsiębiorstwo Tomasza Pyzika z Warszawy przez wiele lat było liderem wśród dostawców nasion do szklarni.

Okazało się też, że gmina Potworów kobietami stoi. Na scenie i na stoiskach zaprezentowały się bardzo liczne stowarzyszenia kobiece z gminy. Panie mają pomysł na siebie, chcą także wychodzić na zewnątrz ze śmiałymi projektami. Rozmawialiśmy z paniami Urszulą Wolską i Agnieszką Górką ze Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych Rdzów.

Imprezę współorganizował Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Eksperci czekali na producentów papryki, by wesprzeć ich wiedzą odnośnie produkcji papryki, a także pozyskiwania pieniędzy w tym celu. Dyrektor MODR-u Andrzej Kamasa:

Najwięcej mieszkańców gminy Potworów i gości pojawiło się jednak na części muzycznej Dnia Papryki. A każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wystąpiły: zespoły ludowe, Jan Pietrzak z programem kabaretowym, zespół "Che Donne", "Postmen". Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru była grupa "Enej". XXIII Dzień Papryki w Potworowie trwał do późnych godzin nocnych. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem "Expert". Patronem medialnym imprezy było Radio Plus Radom.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4