Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 22 kwietnia - PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
Radio Plus Radom /REGION/Powiat dziękował w Wolanowie (FOTO)

Informacje z regionu

Powiat dziękował w Wolanowie (FOTO)

09 wrzesień 2018 / Tekst

Dziś w Wolanowie odbyły się dożynki gminne, ale zarazem całego powiatu radomskiego.

Dożynki są obok Targów Papryki w Przytyku główną imprezą w kalendarzu powiatu radomskiego. - Są imprezą bardzo istotną, ponieważ powiat radomski jest powiatem rolniczym, stąd organizowanie takiego jest wręcz naszym obowiązkiem. Pochylamy się przed rolnikami dziękując im za trud, który wkładają w tę ciężką pracę, abyśmy mogli cieszyć się tym chlebem powszednim - powiedział starosta radomski Mirosław Ślifirczyk.

Współgospodarz to wójt gminy Wolanów Adam Gibała.

Przybyły delegacje z wszystkich 13 gmin wraz z wójtami, burmistrzami lub ich przedstawicielami. Dożynki rozpoczęły się od polowej Mszy Św. na boisku szkolnym przy miejscowej podstawówce. Liturgii przewodniczył ks. prof. Stanisław Łabendowicz. W homilii zwrócił uwagę na potrzebę szacunku dla chleba, ale też docenienia trudnej pracy rolnika. Jak zauważył ks. prof. Łabendowicz w tym zawodzie trudno kierować się zyskiem. Trzeba być cierpliwym i oprócz pracy prosić o Boże błogosławieństwo.

W czasie Mszy Św. poświęcone zostały wieńce dożynkowe.

Po liturgii przed scenę przybył korowód dożynkowy. To znak, że zaraz zacznie się wieńcowanie. Poszczególne gminy prezentowały owoc swej pracy. Czasem towarzyszył temu śpiew lub recytacja. Jeszcze wcześniej starostowie dożynkowi przekazali chleb organizatorom imprezy, którzy następnie podzielili się nim z uczestnikami dożynek. Był oczywiście także czas przemówień okolicznościowych.

Ostatnia część to już typowa rozrywka. Wystąpiło aż 16 zespołów ludowych z terenu powiatu. Solidną dawkę humoru zaserwował kabaret Smile. W tym roku na dożynkowej scenie wystąpiły zespoły: After Party, Electiv, Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy.

Rozmawialiśmy z uczestnikami o tym jak postrzegają dożynki, co im się najbardziej podoba. Rolnicy podzielili się z nami tym, jak im się żyje, czy można utrzymać się z samego rolnictwa.

Imprezie patronowało Radio Plus Radom

Wkrotce relacja dźwiękowa.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Love Hurts

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4