Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /REGION/Promocja albumu o Kozienicach

Informacje z regionu

Promocja albumu o Kozienicach

08 czerwiec 2018 / Tekst

Kozienice dawniej i dziś na fotografii

Promocja albumu o Kozienicach
za: Krzysztof Zając

Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. T. Mikockiego serdecznie zapraszają na promocję albumu pt: Kozienice dawniej i dziś na fotografii. Publikacja  powstała pod redakcją Krzysztofa Zająca. Promocja wydawnictwa odbędzie się w czwartek, 14 czerwca 2018 r. o godz. 17.00 w sali kameralnej Szkoły Muzycznej I stopnia Centrum Kulturalno - Artystyczne ul. Warszawska 29, Kozienice. Patronat nad wydaniem i przedsięwzięciem objęli:Andrzej Jung - Starosta Powiatu Kozienickiego Tomasz Śmietanka - Burmistrz Gminy Kozienice. Partnerzy wydarzenia: Gmina Kozienice, Szkoła Muzyczna I Stopnia w Kozienicach. Album powstał w ramach projektu KSRH pt. „Każdy dzień jest podróżą przez historię II” współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Gminy Kozienice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych.

Album „Kozienice dawniej i dziś na fotografii” to unikalna i wyjątkowa publikacja, zabierająca Czytelnika w podróż przez historię Kozienic ostatnich ponad 100 lat.

Publikacja zawiera ponad 200 zestawień zdjęć historycznych i współczesnych oraz niemalże 40 fotokolaży wykonanych z połączenia tych zdjęć. Najstarsze archiwalne fotografie zamieszczone w albumie zostały wykonane na początku XX w., najmłodsze na początku lat 90. XX w. Ich współczesne odpowiedniki wykonano w latach 2015-2017. Dzięki tym zestawieniom możemy zobaczyć jak bardzo poszczególne miejsca i obiekty zmieniły się przez lata, bądź też – w kilku przypadkach – poznać miejsca, o których możemy powiedzieć, że zatrzymał się tam czas. Sprawia to, że niniejszy album jest swoistym studium historycznym oraz architektonicznym Kozienic. Fotokolaże zaś „ożywiają” w pewien sposób zatrzymany w migawce aparatu moment i sytuację sprzed lat. Są swego rodzaju wehikułem czasu. Wszystkie zestawienia i fotokolaże zostały opatrzone krótkim opisem charakteryzującym przedstawione miejsce, okoliczność i czas wykonania historycznego zdjęcia.

Album został podzielony na 15 rozdziałów, których tytuły nawiązują do kozienickich osiedli, ulic i przestrzeni miejskich. Układ i kolejność poszczególnych rozdziałów odwołuje się do historycznego układu i kierunku rozwoju miasta - na kartach albumu przemierzamy od najstarszej, południowo-wschodniej części miasta, czyli Starej Wsi i ulicy Lubelskiej, poprzez jego centrum, aż po północno-zachodnie Kozienice z osiedlem Energetyki i Jeziorem Kozienickim. Czytelnik może poznać dzięki temu, w jaki sposób zmieniała się w ostatnim wieku przestrzeń miejska, a także lokalna architektura i urbanistyka.

Wydawcą albumu jest Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, współwydawcą Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. T. Mikockiego. Nad redakcją i tekstami pracował Krzysztof Zając, ponadto w prace nad albumem zaangażowali się: Michał Woźny, Tomasz Pakuła, Ewa Jaźwińska oraz Maria Wasińska.

Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów: Muzeum Regionalnego w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego, Michała Woźnego, Dominiki Krasińskiej-Krawczak, Jacka Cichońskiego, Agnieszki Janeczek, Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach. Zdjęcia archiwalne znajdujące się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego zostały wykonane m.in. przez: Tomasza Jelonkiewicza, R. Kazimierskiego, Bogdana Mazura, Kazimierza Mroza, Sławomira Zawadzkiego.

Patronat nad wydaniem objęli: Starosta Powiatu Kozienickiego – Andrzej Jung, Burmistrz Gminy Kozienice – Tomasz Śmietanka. Album powstał w ramach projektu KSRH pt. „Każdy dzień jest podróżą przez historię II” współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Gminy Kozienice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych.(za: Krzysztof Zając)

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4