Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 27 maja - św. Augustyn z Canterbury, biskup
Radio Plus Radom /REGION/Przysuskie chce do świętokrzyskiego

Informacje z regionu

Przysuskie chce do świętokrzyskiego

21 luty 2019 / Tekst

Gminy z terenu powiatu przysuskiego rozważają możliwość przyłączenia się do województwa świętokrzyskiego. Samorządową inicjatywę skomentował starosta przysuski Marian Niemirski. Jest także reakcja marszałka Mazowsza Adama Struzika.

google maps
google maps

Starosta Marian Niemirski zastrzegł, że pomysł pojawił się wśród samorządów gminnych. - Na poziomie powiatu jeszcze o tym nie rozmawialiśmy. Ale słyszę, że głównym argumentem przemawiającym za odłączeniem gmin z Mazowsza jest coraz trudniejszy dostęp do środków unijnych. Mazowsze jest pozbawione działania Polska Wschodnia. A więc samorządowcy z naszego terenu mogliby skorzystać z większych funduszy. Nie ukrywam, że świętokrzyskie byłoby zainteresowane przyjęciem kilku gmin - powiedział starosta Niemirski.

Marszałek Mazowsza Adam Struzik jest zdumiony propozycją samorządowców z przysuskiego. Jego zdaniem wpisuje się ona w rozpoczynającą się kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego:

Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu jest zdania, że gminie trudno jest konkurować z podwarszawskim samorządami w pozyskiwaniu środków unijnych:

Warto przypomnieć, że pod koniec lat 90-tych brano pod uwagę przyłączenie dawnego województwa radomskiego do ówczesnego kieleckiego. W latach 1975-1999 Radom był miastem wojewódzkim, zaś przed przed reformą Edwarda Gierka wchodził w skład województwa kieleckiego obejmującego wszystkie tereny między Pilicą a Wisłą. 6 lat temu proponowano, by na bazie obecnego województwa świętokrzyskiego oraz kilku powiatów mazowieckiego utworzyć nowe województwo staropolskie.

W najbliższym czasie ma dojść do spotkania marszałka województwa świętokrzyskiego z samorządowcami z gmin z powiatu przysuskiego.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4